Mennyt usko Jumalaan
Kun elämälläni on pelkkää kotona oloa ja pelaamista. Eikä sellaista kuin se muilla on.
Kommentit (6)
Käy ulkoilemassa välillä. Nyt on kauniita ilmoja.
Ei elämä muillakaan niin hääviä ole. Etsi netistä virtuaalijuttuja. Niitä on nykyään paljon. Tai mene alfakurssille. Niitäkin voi olla virtuaalisti.
Jumalako sinut sinne määräsi mätänemään? Kyllä se sitten onkin syytä potkaista mäelle. Samalla voit muutenkin lakata siirtämästä vastuuta omasta elämästäsi muualle.
Hakeudu A-klinikalle, eikös ne hoida peliriippuvaisiakin? Mökkihöpertymiseen saa jotain troppia tarvittaessa myös.
Mutta sekin ehkä auttaisi, jos alkaisit vain vähitellen kuoria niitä höpertymisen kerroksia pois päältäsi. Ei siellä keskellä välttämättä pelkkää tuskaa ole, ja sekin tuska mitä sieltä löytyy ei välttämättä ole sisäsyntyistä. Ei kukaan täysissä järjissään haluaisi hautautua tuhanneksi vuodeksi kotiin hakkaamaan hiirtä. Aiheuttaa se tuskaa ihan itsessäänkin. Nyt se on nähty, kokeile sitä tavallista elämää seuraavaksi.
Hitostako sinä tiedät mitä se kaikilla muilla on?? Etpähän ainakaan makaa teholla henkihieverissä tai saattohoitokodissa kuolemassa syöpään. Itseltä menee usko ainoastaan ihmisiin kaltaistesi itsekkäiden paskojen höpinöitä lukiessa.
Jos haluat uskoa, lue Raamattua. Usko tulee kuulemisesta ja Jumalan Sanan kautta. Kannattaa tosiaan tehdä muutakin kuin istua kotona.
Jumala on pään sisäinen konstruktio. Hänellä ei ole valtaa sen ulkopuolella.