Millaisen laukun otatte mukaan risteilylle missä yövytään?
Ja paljonko tavaraa & vaatettaotatte mukaan? Punnitaanko laukut risteilylle mennessä kuten lentokoneeseen mennessä?
Kommentit (10)
Isoimman, nii. Kaljat mahtuu hyvin
Onko hyteissä suihkupyyhkeitä vai pitääkö ottaa omat mukaan?
Yleensä minulla on kaksi suurta matkalaukkuja. Mukaan otan 22 eri asukokonaisuutta päiväkäyttöön, sekä 8 eri täyspitkää iltapukua. Kaikkiin sopivat asusteet toki.
Alkon muovikassi on tyylikäs ja ajaton vaihtoehto. Sinne mahtuu näppärästi koko perheen hammasharjat ja vaihtokalsarit.
Aiotko yöpyä siis laukussa? Sanavalintaan kannattaa panostaa. Jossa.
Mulla on sellainen matka-arkku yleensä mukana. Sellainen puinen mitä merimiehet aikoinaan käyttivät, ihanan merihenkinen. Vähän tiukkaa tekee sen saaminen hyttiin kun ne ovet ovat niin kapeita.
Siltä varalta, ettei tämä ole niitä pähkähulluja risteilytrolleja: Ei punnita. Otan olkalaukun, jossa on vaihtovaatekerta ja normaali pieni kosmetiikkapussini.
Ei punnita, joten voit ottaa vaikka koko garderobisi mukaan. Ehdottomasti vaihtovaatteet mukaan ja toiset kengät. Vähintään.
PIenen perässä vedettävän lentolaukun. Jos aikomus jotenkin "juhlia" niin otan juhlavaatteet ja -kengät, ja vaihtoalusvaatteet jos vain 22 tunnin risteily. 48 tunnin risteilylle ehkä vähän enemmän vaatetta jos käydään Tukholmassa ja pitää varautua kylmään säähän. Laivalla voi muuten olla kylmä, joten neuletakki on hyvä varata mukaan.
millaiset on hyvät sisäkengät?