Auttakaa työtöntä tuki asiassa??
Olen ammatiltani lähihoitaja. Valmistunut 8vuotta sitten. Olin vuodesta 2008 vakipaikassa töissä ja irtisanoin itseni syksyllä 2013. Siitä lähtien tein keikkaa monessa eri paikassa ja nyt olen äitiyslomalla. Äitiyslomani loppuu ensi kesänä.
Eli, mitä tapahtuu kun äitiyslomani päättyy? Jos en saa töitä ( joita alan hakemaan kun loman loppu häämöttää) niin onko minulla oikeus johonkin työttömyysturvaan heti? Vai vieläkö saan jonkun karenssin vaikka irtisanoutumisestani on kulunut jo lähes kaksi vuotta kun palaisin töihin??
Kommentit (5)
Toivottavasti olet työssäollessasi kuulunut johonkin työttömyyskassaan (joko liittoon ja sen kassaan samalla, pelkkään liiton työttömyyskassaan tai yksityiseen kassaan esim.YTK). Saat ansiosidonnasita työttömyyskorvausta eikä tarvi jäädä millekään kelan kämäselle minimirahalle!
Ja hommaa sitten sinne työttömyyskorvauksen maksajalle OIKEIN laskettu verokortti sosiaalietuuden pidättmistä varten, ettei tarvi vuoden kuluttua märistä ku tulee mätkyjä tai palautuksia.
Olen kuulunut YTK siitä asti kun valmistuin! Kiitos vinkistä!
Ap
eikö karenssi ole 3 kuukautta? Kannattaa soittaa te-toimiston työlinja-palveluun, sieltä selittävät perusasiat.
Omavastuu aika on 7 päivää, se karenssi sulaa pois äitiysloman aikana.
Noniiin, tuota 3kk karenssia pelästyin että se vieläkin vaikuttaisi.. Kiitos asiallisista vastauksista!
Ap