Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Siis häh?! (Kanta.fi)

Vierailija
12.11.2014 |

Kävin katsomassa tietojani Kanta.fi:ssä, ja sen mukaan mulla on ollut käynti/hoitojakso tänään perusterveydenhuollon puolella. Siis täh? Tähän asti neuvola- ja hammaslääkäriajat ovat näkyneet ihan oikein, ns. ylimääräisiä päivämääriä ei ole ollut. Mitään lähetettä ei ole tehty. Eli miksi siellä voisi näkyä tämä päivämäärä? Onko joku käsitellyt tietojani (vaikka en keksi syytä miksi tiedoissani olisi joku käynyt).

Kertokaa viisaammat

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
04.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ihan sama juttu, en käsitä yhtään. Siitä päivämäärästäkin kun klikkaa niin ei mitään edes lue...

Vierailija
2/7 |
04.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin sellainen voisi olla mahdollista että tuollainen "käynti" tulee jos nimesi on lääkärin/neuvolan listalla toimistoajalla, jos olet esim soittanut sinne, tai reseptisi on ollut uusittavana, tai työntekijä on tarkstanut labravastauksiasai ym toimistohommaa, joka näkyy kanta.fi:ssä käyntinä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
04.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pääseekö tuolla jotenkin näkemään, mitä lapsestani on kirjattu? Omilla verkkopankkitunnuksilla näen vain omani.
Ja lapseni on syntynyt 2014 ja olen hänen ainoa huoltaja, jos niillä on merkitystä.

Vierailija
4/7 |
04.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No voi olla vaikka resepti uusittavana, lääkärin toimistoajalla nimesi jonkun asian takia tms.

Vierailija
5/7 |
04.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käsittääkseni lapsen tuloksia ei vielä sieltä näe. 

Vierailija
6/7 |
05.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee selvityspyyntö tuosta haamukäynnistä!  TK:t ja sairaanhoitopiirit ovat pullollaan uteliaita ihmisiä - jotkut haluavat vain kytätä toisten tietoja (entiset tutut ja tutuntutut ovat pahimpia)!  

Harvinaisempi vaiva on  identiteettivarkaus. Niitäkin tapahtuu.

Oliko se nyt Hyvinkäällä, kun joku oli jopa käynyt synnyttämässä väärällä sosturva-tunnuksella.  Tunnuksen oikea haltija sai tietää asiasta, kun lastensuojeluviranomaiset tulivat oven taakse. Olisi pitänyt kuulemma mennä neuvolaan...  Siitä se kerä sitten lähti purkautumaan.

Joten kaikki tällaiset paskat ja haamut kannattaa selvittää!  

Lisäksi voi tehdä myös potilasrekisterin lokitietopyynnön. Kirjallisella pyynnöllä saa soster-palvelujen antajalta tiedon siitä, kuka on käyttänyt tai kenelle on luovutettu sinua koskevia tietoja ja mikä on ollut käytön tai luovutuksen peruste.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
05.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sulle tulossa joku kontrolli, hammaslääkäriaika ym, jolloin ovat tietojasi katselleet. Oliko sulla joku syy käydä kannassa eli odotatko jotain tekstiä sinne?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi kaksi