Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapsen kovat polvi ja selkäkivut?

Vierailija
11.11.2014 |

Mikäköhän voisi olla kun valittaa molempien polvien särkyä ja nyt on pari kertaa aamuisin yläselästä särkenyt niin kovin että ihan parkuu. Kyse 13 vuotiaasta. Särkylääke on auttanut, mutta huolestuttaa silti. Lääkäriin päästään viikon päästä, mutta olisko jollain joku ajatus mistä voisi olla kyse? Huolestuttaa tosi paljon.

 

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

kasvukipuja?

Vierailija
2/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko kipua päivisin vai öisin/aamuisin?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="11.11.2014 klo 13:57"]

kasvukipuja?

[/quote]Ei kasvukipuja ole olemassakaan. Ne on ihan keksitty juttu. Jospa siellä on joku tulehdus, mut ei me voida tietää joten mars lekurille vaan.

Vierailija
4/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="11.11.2014 klo 14:00"]

onko kipua päivisin vai öisin/aamuisin?

[/quote]Selkäkivut on ollut vain herätessä ja polvikivut ollu ihan mihin vuorokaudenaikaan tahansa?

AP

Vierailija
5/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mahdolliset kehon virheasennot, esim. lantiossa tai nilkoissa?

Jos on keho kierossa jostain kohti, niin sitten se yrittää tasapainottaa muista kohdista -> kipeät paikat ja virheasennot muualla. Itsellä esim. vasemmassa nilkassa ylipronaatio, joka aiheuttaa kipuja ja virheasentoja polviin ja oikealle puolelle yläkroppaan (hartiaan, lapaan).

 

Kasvukipuja eivät varmasti ole, terve kasvaminen ei ihan rehellisesti satu. Nekin ns. "kasvukivut" joita on olemassa, eivät ole tuollaisia.

Vierailija
6/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja jos kipuja on ennenkaikkea herätessä, niin harkitsisin vakavasti patjan vaihtoa!! Esim. futon-patja.

 

Omat selkäkivut ja aamuiset jumit hellittivät heti, kun siirryin nukkumaan lattialle pelkän petauspatjan päälle. Jousitettu runkopatjasänky ei tee hyvää keholle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Reumalta kuulostaa, valitettavasti :( Puhun omasta kokemuksesta, just noi aamuiset kovat säryt viittaa reumaan.. Kannattaa todella nyrkkiä pöytään iskien vaatia TARKAT tutkimukset. Jos normisärkylääkkeet ei pure, kärsimys vain pitkittyy jos ei saa lähetettä reumapolille. Eri reumoihin löytyy kyllä hyvät lääkkeet, mutta ne ovat helvetin kalliita.

Vierailija
8/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="11.11.2014 klo 14:19"]Reumalta kuulostaa, valitettavasti :( Puhun omasta kokemuksesta, just noi aamuiset kovat säryt viittaa reumaan.. Kannattaa todella nyrkkiä pöytään iskien vaatia TARKAT tutkimukset. Jos normisärkylääkkeet ei pure, kärsimys vain pitkittyy jos ei saa lähetettä reumapolille. Eri reumoihin löytyy kyllä hyvät lääkkeet, mutta ne ovat helvetin kalliita.
[/quote]

Onneksi niitä lääkkeitä korvataan.

Varaisin ajan yksityiselle ortopedille. Maksaa, mutta määräävät kaikki tutkimukset, kun vaan näin haluatte.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="11.11.2014 klo 14:23"]

[quote author="Vierailija" time="11.11.2014 klo 14:19"]Reumalta kuulostaa, valitettavasti :( Puhun omasta kokemuksesta, just noi aamuiset kovat säryt viittaa reumaan.. Kannattaa todella nyrkkiä pöytään iskien vaatia TARKAT tutkimukset. Jos normisärkylääkkeet ei pure, kärsimys vain pitkittyy jos ei saa lähetettä reumapolille. Eri reumoihin löytyy kyllä hyvät lääkkeet, mutta ne ovat helvetin kalliita. [/quote] Onneksi niitä lääkkeitä korvataan. Varaisin ajan yksityiselle ortopedille. Maksaa, mutta määräävät kaikki tutkimukset, kun vaan näin haluatte.

[/quote]

 

Jos reumaa epäilee niin ei ortopedille kannata varmaan mennä?

Vierailija
10/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

syöpä 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun tyttärellä oli kovat polvikivut. Hänellä todettiin molempien nilkkojen virheasento ja heikot lihakset jalkaterissä. Kivut lähtivät, kun hän sai jalan asentoa korjaavat pohjalliset ja jumppaohjeet (joita ei juuri ole tehnyt).

Vierailija
12/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

^Sitä jumppaa kyllä kannattaisi tehdä, oikeasti.

Itse olen nyt 27-vuotias ja yksi asia mikä eniten menneisyydessä kaduttaa on se, etten ole pitänyt kehosta ja sen asennoista huolta vaan yritin päästä helpoimmalla. Nyt tosiaan se nilkan ylipronaatio aiheuttaa paljon muitakin kiputiloja ja esim. polvien rustojen kulumista väärin, joka saattaa johtaa esim. siihen, että joudun polvileikkaukseen jossa kulunutta ja rikkoutunutta rustoa poistetaan. Eikä siihen auta tukipohjalliset, koska ne kengät ei ole jalassa 24/7.

Tukipohjallisten käyttö on vähän sama kuin olisi heikot keskivartalolihakset ja käyttäisi aina korsettia, koska sillä tavalla pysyy ryhdissä vaikka ilman sitä olisikin ihan kasassa ja huonossa asennossa. Samalla ne lihakset heikkenee vaan entisestään, kun niiden ei tarvitse enää ollenkaan toimia itse ja se tekee oikeasti vaan enemmän haittaa.

Niitä lihaksia ja kehon asentoja kannattaa ihan oikeasti treenata. Jalan virheasennoilla parempi kuin tukipohjallinen olisi paljain jaloin kävely -tällöin jalan lihakset pääsevät maksimiteholla töihin ja myös pienet lihaksetja nivelet, jotka eivät kenkiä käyttäyessä joudu toimimaan ollenkaan, tulevat käyttöön ja vahvistuvat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi odottaa viikon? Yksityiselle pÄÄsee vaikka heti