Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ennenaikainen rupsahtaminen

Vierailija
11.11.2014 |

Olen vasta 19 vuotta vanha, mutta kasvoni jokseenkin roikkuvat ja tosi pahat nasolabiaalijuonteet. Lisäksi toisessa pohkeessa on suonikohjuja ja kärsin ruusufinnistä, vaikka sen pitäisi puhjeta vasta yli 30-vuotiaana?! Minua on luultu isäni vaimoksi ja yleisilmeeni on nuutunut ja väsynyt. Tämä masentaa ja ahdistaa aivan älyttömästi. Voiko mulla olla joku sairaus mikä aiheuttaa tämmöistä vai mitä tää on? :( Elämäntapani ovat suht ok, en tupakoi, liikun jonkin verran ja syön suht terveellisesti.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perimä ? Olet nuori, rupsahtamisesta ei voi olla kyse. Sukupiirteet.

Vierailija
2/4 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpä tiedä, kun katson äitiäni ja 70v mummia, ovat molemmat ainakin 10v ikäistään nuoremman näköisiä. Mulle on kait sitte vaa sattunu todella paskat geenit :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle tuli noin 25-vuotiaana nuo samat oireet. Suolistoni oli tuolloin karmeassa kunnossa, mahani oli jatkuvasti kipeänä ja ripulilla. Söin suht terveellisesti, mutta luultavasti ravinto ei kunnolla imeytynyt. Lääkäriltä terveyskeskuksessa en saanut apua, muuta kuin diagnoosin: ärtyvä suoli.

Selvitin sitten omin päin kokeilemalla, mitkä ruoat sopivat vatsalleni ja mitkä eivät, ja aloin voida paremmin. Finnejä minulla on enää harvoin, ja suonikohjut pohkeissani eivät enää pullota vaan ovat himmeämpiä. Nasolabiaalijuonteet jäivät, mutta muuten kasvoni eivät roiku ikäisiäni enemmän (nyt olen yli 30-vuotias) ja näytän aiempaa terveemmältä. Ihan ikäiseltäni näytän nykyään. 

Kyllä ulkonäkösi kohentuu, kun saat terveytesi kuntoon, onpa sitten syynä suolistovaivat tai jokin muu. Olet nuori, joten kroppallasi (ulkonäkö mukaan lukien) on hyvät mahdollisuudet virkistyä ja uudistua. Voisit ehkä myös kokeilla jotain lisäravinteita. Jos suolistosi on huonossa kunnossa, niin kuin minulla oli, niin nestemäiset tai jauhemaiset lisäravinteet voivat imeytyä tabletteja paremmin. Pidä myös huoli, että saat tarpeeksi hyviä rasvahappoja.

Vierailija
4/4 |
11.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syötkö paljon hiilihydraatteja? Ne tuppaa joillain ihmisillä aiheuttaa turvotusta ja taikinamaista, velttoa ihoa.

Käy kampaajalla leikkauttamassa joku kiva malli ja väri, jos se vähän piristäis ulkomuotoa? Tai edes mieltä :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kaksi