Hormonikorvaushoito ja mielialaoireet
Aiheuttaako vaihdevuosien hormonikorvaushoito masennusta ja ärtyisyyttä?
olen menossa kohdun ja munasarjojen poistoon levinneen endometrioosin ja jatkuvien kipujen takia. Ikää on 41v ja jotain korvaushormonia määrätään varmasti.
Oon aiemmin kokeillut viittä eri yhdistelmäehkäisypillerimerkkiä ja ehkäisylaastareita. Jokaisesta tulee masennus ja raivokohtauksia, jotka loppuvat kun e-pillerien syönti loppuu.
Kertokaa kokemuksia ja näkemyksiä, mielelläni otan kaikenlaisia vinkkejä vastaan. Pelottaa.
Kommentit (5)
Tietäisikö kukaan?
Lisäksi mietityttää esim. virtsarakon laskeuman riski ym.
t. Ap
Korvaushoito toimi hyvin, mutta palaksi sain rintasyövän, jonka tuttavapiirissäni on saanut 3 muuta vastaavassa tilanteessa oleva, mutta eipä paljon ole vaihtoehtoja.
Naisilla ei ole kuin huonoja vaihtoehtoja, Huoh.
t. nyt syövästä toipuva
Samaan operaatioon menossa. Olen lukenut, että laastareista hormooni imeytyisi tasaisemmin. Saa nähdä miten käy. Itselläni on ikää kymmenen vuotta vähemmän kuin ap:lla, joten korvaushoitoa on edessä melko pitkään.