Miten eroon tummista silmänalusista/silmäpusseista?
Nukun aivan tarpeeksi pitkät yöunet, joten siitä ei ole kyse. Olen vasta parikymppinen ja minulla on tummat silmänaluset. Suoraan sanoen häpeän niitä. Silmän alla on noin 2 cm pitkä pussi, joka näkyy ikävästä ja tummana. Kaipaisin nyt kaikkia mahdollisia vinkkejä tähän ongelmaan. Miten te muut olette päässeet näistä eroon? En kaipaa nyt meikkaamisvinkkejä vaan oikeita vinkkejä, että jos näistä on mitenkään mahdollisuus päästä eroon tai edes vähentää niiden kokoa.
Kommentit (6)
Oikeanmalliset silmälasinkehykset pelastaa, kun peittävät tummat kohdat. Mulla on ollu aina tummat silmänaluset. Nyt nelikymppisenä ne vaan pahenee jos syö suolaista tai mausteista ruokaa, juo alkoholia tai itkee. Meikkiä ja rillit on mun pelastus.
Ei kofeiinia, ei hirveästi suolaa. Paljon vettä, mutta ei iltaisin. Iltaisin ei saa syödä suolaistakaan.
Täällä myös yksi mustasilmäinen.
Mulla ollut myös aina tummat silmänaluset, nukkui, söi, eli miten tahansa.
En aina niistä ole jaksanut välittää, nyt ne on taas niin tummat että itseäkin häiritsee. Kuten yllä joku kirjoitti, niin silmälasit ja meikki pelastaa ainakin vähäsen. Varsinkin silloin kun itsellä ne häiritsee kovasti.
Mulla se on sukuvika, sukurasite. 26v niiden kanssa elänyt, joten tottuuhan niihin jossain vaiheessa.
Toki, jos löytyy hyvä vinkki miten saada vaaleammaksi, otan minäkin vastaan.
Silmänympärysvoide ja vitamiinien syöminen on minulla auttanut jonkin verran, vaikka minulla onkin geenien takia tummat silmänaluset.
up