Mieheni valehtelee minulle
Miehellä on sutinaa jonkun naisen kanssa. Sain tietää tänään sattumalta asiasta. En maininnut miehelle mitään, mutta tein niin, että jos se olisi ollut viatonta olisi sen sanounut, nyt valehteli asiasta. En kerro yksityiskohtia, mutta mies ei tajunnut, että tiedän.
Mitä te tekisitte minun sijassani? Meillä on pienet lapset.
Kommentit (18)
Jotain minulta salattavaa kanssaköymistä on. En tiedä vielä tarkemmin mitä touhuavat.
En kerro yksityikohtia, mutta vahingossa. Teastasin miehelläni vääristeleekö asiaa ja kun suoraan valehteli tyylin "Menen Pekan kanssa", mutta menikin jonkun naisen kanssa. Juttu ei siis noin, mutta verrattava asia. Ei olisi valehdellut, jos ei olisi salattavaa. Olen seurannut tohujaan ja jotain epäselvää niissä on. Seuraan tilannetta. Mietin vaan mitä teen asialle, jos saan selvää, että pettää. Olen jo kerran saanut kiinni pettämiskokeiluistaan, joten jotain saattaa olla menossa.
Tulipa kirjoitusvirheitä, mutta idea varmaan selvä.
ap
Pettämiseen on aina syy. Jos kotona on kaikki hyvin, ei ole syytä pettää.
Nalkutat, loisit ja pihtaat? Olet silti "uhri"?
Ei todellakaan ole aina syytä. Olen itse pettänyt ihan kun vaan on tullut mieleen ja tilanteeseen olen ajautunut. Vika ei todellakaan ollut mieheni silloin, omaa tyhmyyttäni sen tein.
[quote author="Vierailija" time="01.11.2014 klo 19:40"]Pettämiseen on aina syy. Jos kotona on kaikki hyvin, ei ole syytä pettää.
Nalkutat, loisit ja pihtaat? Olet silti "uhri"?
[/quote]
Kylläpä on ihmeellinen tämä saman asian jankkaaja. Joka ikisessä ketjussa sama kulunut loru. Todella, todella häiriintynyttä jollain tapaa.
Minä laittaisin heti lusikat jakoon, jos miehesi on pettänyt. Itse olen antanut omalle miehelleni pettämisen kerran anteeksi ja toista kertaa en anna. Jos sun mies on jo kerran aiemmin pettänyt sua, niin älä hyväksy toista kertaa.
Jos vain voimia riittää, käyttäydy koko ajan tosi ystävällisesti miestäsi kohtaan. Ala hoitamaan itseäsi ja ulkonäköäsi enemmän (en oleta, että et sitä tekisi). Ehkä alkaa kokea huonoa omaatuntoa, kun olet niin ihana ja kiva ;)
Tietysti samalla yrität seurata tilannetta, onko miehellä todellakin jotain sutinaa.
Muutenkin naiset, jos aavistelette miehen pettävän ja tsi menettäneen kiinnostuksensa sinuun/liittoon, pistäkää itsenne parempaan kuosiin, helpommin löydätte uuden miehen tulevaisuudessa, jos tarvis - olipa kumpi vasn eron aiheuttajana.
[quote author="Vierailija" time="01.11.2014 klo 19:40"]
Jos kotona on kaikki hyvin, ei ole syytä pettää.
[/quote]
Tää oli mun exän tunnuslause. Olisi pitänyt juosta ja lujaa, kun hän ekan kerran tuon sanoi.
Jatka normaalia elämistä, mutta ala taustalla hiljaa hoitamaan asioita eroa ajatellen. Kun suhde aikanaan varmistuu ja tulee ilmi, niin olet askeleen edellä kaikessa. Listaa, kuvaa ja mieti miten tavarat jaetaan, muutatko sinä vai mies ja jos sinä, niin ala etsimään asuntoa, katso rahatilanteesi ja pistä syrjään niin paljon rahaa kuin voit ja ota yhteyttä kaupungin kautta lastenvalvojaan ja sovi tapaamisesta missä käyt läpi lasten huoltajuusasioita jo ennen rysäystä. Käytä siis tämä aikasi hyödyksesi, älä turhaan vatvomiseen ja itkemiseen.
[quote author="Vierailija" time="01.11.2014 klo 20:19"]
Ap hiljeni kummasti kun kysyttiin omista kotioloista : )
[/quote]Tai sitten kaikki eivät voi roikkua täällä 24/7...
Katsoin Putousta ja luin kommentit vasta nyt, joita olikin muutama erityisen hyvä. Kiitos asiallisesti vastanneille.
AP
[quote author="Vierailija" time="01.11.2014 klo 20:16"]
Vähän ot, mutta kuitenkin. . Salarakkaani joskus aikoinaan totesi, että "onhan se niin että jos kotona olisi kaikki hyvin niin enhän mä nyt olisi tässä". . Niinpä niin.
[/quote]
Mitäs sä provoilet viesti toisensa jälkeen tähän ketjuun? Ja virheellistä tietoa levität! On tutkittu, että ihmiset pettävät vaikka olisivat onnellisia liitossaan. Eli mitään syytä "kotona-menee-huonosti" ei edes tarvita vaan pelkästään halu pettää ja tilaisuus.
Sun ei kannata vielä puhua asiasta miehelle mitään. Se silloin myöntää vaan sen, mitä on pakko (eli että olikin naisen kanssa tms) ja väittää tietysti, että mitään ei tapahtunu yms paskaa. Seuraa tilannetta ja "kerää todisteita". Vasta kun tiedät enemmän, kysy mieheltä asiasta. Itse tein ton virheen, että puhuin liian aikaisin, eikä mies tietty myöntäny mitään. Nyt on kovin varovainen eikä mokaile ja jätä mulle enää mitään huomattavaksi...
Vähän ot, mutta kuitenkin.
.
Salarakkaani joskus aikoinaan totesi, että "onhan se niin että jos kotona olisi kaikki hyvin niin enhän mä nyt olisi tässä".
.
Niinpä niin.
Ap hiljeni kummasti kun kysyttiin omista kotioloista : )
Mitä tarkoitat, että on "sutinaa"? Pettää sinua siis?