Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

onko lapsesi lahjakas pianisti? meidän kersa...

Vierailija
01.09.2006 |

...aloittaa kohta pianotunnit. ikää 4 vuotta. onko kellään kokemusta varhaisesta pianonsoitosta, miten on sujunut? onko lapsi motivoitunut ja kehittynyt?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätä nykyä soittelen vain omaksi (ja joskus muidenkin) iloksi.

Kyllä sen hyvin pian huomaa, innostuuko lapsi pianonsoitosta lainkaan. Mutta sen vinkin annan, että välillä se maistuu puulta, vaikka miten pitäisikin ko. harrastuksesta ;) Eli muista kannustaa lasta eritoten niinä hetkinä, kun pianonsoitto ei yhtään hetkellisesti huvita!

Vierailija
2/3 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

opettaja huomaa lapsen kehittymisen ja vaatii siitä pikkusen enemmän, muttei mitään pakkotahtia. Minusta on mukavaa huomata, että lapset tykkäävät kotonakin soitella omaksi ilokseen - ja joskus kavereiden kanssa.



Minä en odota lapsistani muusikoita, vaan toivon soitosta tulevan heille mukavaa puuhaa jatkossakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja varmaan olisin saanutkin, jos meillä olisi ollut piano.



nyt lapseni on 8 ja hänen koussa on pianokerho. Aion laittaa hänet siihen. Meillä ei ole pianoa, mutta ajattelin ostaa käytetyn keybord:in. Pianoon kun ei ole varaa.



Ehkä minäkin saan jonkinverran opittua.



Toivottavasti lapseni pitää siitä ja jaksaa ainakin tämän lukuvuoden ajan käydä tunneilla.