Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Jos kenkiisi tulee reikä tms, joka suutarissa korjattavissa, niin:
Kommentit (4)
Riippuu kenkien hinnasta. Kalliit ja/tai rakkaat kengät korjauttaisin, halpikset lentävät roskiin. Niiden korjaaminen tulisi todennäköisesti kalliimmaksi kuin uudet.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kalliimmat kengät vien ensimmäisellä kerralla suutariin ja ostan uudet sitten, kun tulee toinen reikä. Siinä vaiheessa kengät alkavat olla pinnalta yleensä niin huonossa kunnossa, että korjaaminen ei kannata.
Riippuu kengistä. Jps kengät ovat halvat, että korjaaminen olisi kalliimpaa kun uudet kengät, heitän pois. Tai jos kengät ovat sellaiset etten enää pidä niistä. No kerran korjaitin pari euroa maksameet kengät, mutta ne oli ulkomailta ostetut kauniit kengät, joita en oliso varmasti löytäntt uusia.
Alue: Aihe vapaa
Korkolappuja olen käynyt monet kerrat vaihdattamassa suutarilla. Riippuu kengän kunnosta ja hinnasta, korjauttaisinko muuten.