Ennen mun sisustusvärit oli harmaa, valkoinen ja musta. Kromi metallivärinä. Modernimpaa.
Näin joskus 2000-l alkupuolella. Nykyään kodissani on värikkäät tapetit, itämaisia mattoja ja messinginsävyä. Antiikkihuonekaluja. Kaikki lähti siitä kun ostin tummanpunaiset silkkiverhot. Aikamoinen muutos verrattuna nykyiseen kun katselin valokuvia tuolta ajalta. Muita kenellä on tullut vuosien myötä tuollainen iso muutos sisustukseen?
Kommentit (8)
Eihän noi aikaisemmat olleet oikeita värejä edes.
Vierailija kirjoitti:
Eihän noi aikaisemmat olleet oikeita värejä edes.
No aika ankean näköistä kieltämättä oli mun huushollissa😄 Mut silloin se miellytti. Ap
Suosin valkoista, harmaata ja beigeä. Helppoja värejä, olen laiska sisustaja.
Lisäksi en halua ostaa mitään turhaa. Sisustuksen vaihtelu tarkoittaa sitä.
Jos olisi taitoa, haluaisin paljon keltaista sisustukseen. Mutta en osaa 🙁
Minulla oli 2000-luvun alussa ne itämaiset matot. Mattoja oli paljon ja kaikki käsinsolmittuja. Koriste-esineitä. Muina väreinä ruskea ja luonnonvalkoinen. Isot verhot.
Nyt on minimalistisempaa. Väri on laventeli ja sininen. Vain sivuverhot, ja farkkukankaasta.
Mies on eri.
Vierailija kirjoitti:
Jos olisi taitoa, haluaisin paljon keltaista sisustukseen. Mutta en osaa 🙁
No aloita vaikka niistä verhoista? Olkkariin pitkät keltaiset sivuverhot ja sohvalle pari keltaista tyynyä, siitä se lähtee :) Ap
Vähän sama homma, ekassa omassa kerrostalokämpässä oli niin valkoista, seinät, sohvat, matot, verhot, taljat, lakanat.... korkeakiilto valkoset kalusteet. Hopeiset kynttilänjalat, kattokruunu.... Nykyisessä omakotitalossa paljon itse tehtyä käsityötä ja kalusteita (oma verstas) astioita, seinillä omia maalauksia, tummat puukalusteet, neulottu villahuopa ja päiväpeitto, itse tehdyt valaisimet, oranssia, mustaa, okraa, vihreää. Paljon kasveja ja olohuoneessa yksi tehosteseinä johon maalaan silloin tällöin uuden kuvan (nyt viidakko, seuraavaksi ehkä jotain abstraktimpaa?). Valkoista ole enää kuin vessanpönttö ja katot.
Mun sisustus 20 vuotta sitten oli sekamelska. En yhtään miettinyt käyvätkö yhteen ja paljon oli kirppariltavaraa. Nykyään on enemmän yhtenäinen linja ja värimaailma melko neutraali.