Kirkko alkoholilainsäädännön piiriin!
Kirkko on jo vuosia toiminut vastoin Suomen alkoholia koskevaa lainsäädäntöä ja siihen on tultava loppu! Kirkko on esimerkiksi tarjoillut alkoholia nuorille alle 18-vuotiaille tulevaisuuden toivoillemme vastoin lakia sillä kiristäen, että nuoret osallistuvat kirkollisiin menoihin ja rituaaleihin. Tämä on monelle ensikosketus alkoholiin. Lisäksi on rikottu useita muita alkoholilainsäädännön velvoittamia pykäliä. Miten kirkko on päässyt kuin koira veräjästä vaikka on rikkonut näin räikeästi alkoholilainsäädäntöämme!? Miksei viranomaiset puutu tähän?
Kirkko on muiden ohella velvoitettava noudattamaan Suomen rajojen sisällä alkoholilainsäädäntöämme:
-Alaikäisille anniskelu lopetettava
- Alttarialueesta on rajattava selkeästi anniskelualue mielellään korkealla aidalla.
- Anniskelualueelle on laadittava omavalvontasuunnitelma.
- Anniskelualueelle on järjestettävä riittävä järjestyksenvalvonta ja järjestyksenvalvojat tulee olla selvästi kirkkailla heijastinliiveillä varustettuja.
- Jokaiselta anniskelualuelle alle 30 vuotiaalta näyttävältä henkilöltä on pyydettävä todistamaan ikänsä ja siihen kykenemättömiltä evättävä pääsy.
- Alkoholia tarjoilevalta papilta on ehdottomasti löydyttävä virallinen ja voimassa oleva anniskelupassi ja mielellään pari vuotta ravintola-alan kokemusta.
- Ehtoollismessujen mainostaminen lehdissä on lopetettava, koska se on selvä kutsu nauttimaan ilmaista viiniä.
Typerää, kyllä, mutta laki on laki.
Kommentit (13)
Kuinka sä jaksat tätä samaa taas märistä?
On sitä typerämpiinkin juttuihin alkoholilainsäädännöllä puututtu kuin ehtoollisviiniin. Jos alkoholilaissa ei ole erityisvapautusta kirkon osalta niin normaalin anniskelulupakäytännön piiriin vain.
tiedätkö miten paljon alkoholia voi olla jossain vahvassa yskänlääkkeessä mitä lääkäri voi määrätä lapsillekin? tiedätkö miten pieni hörppy ehtoollinen on?
Jos minun vakaumuksen olisi juottaa alkoholia teineille niin siihen kyllä puututtaisiin :(
[quote author="Vierailija" time="18.10.2014 klo 17:43"]
Jos minun vakaumuksen olisi juottaa alkoholia teineille niin siihen kyllä puututtaisiin :(
[/quote]
Edelleen, tiedätkö että alkoholia on yskänlääkkeissä joita lapsillekin määrätään? Eikö siihenkin pitäisi puuttua?
[quote author="Vierailija" time="18.10.2014 klo 17:46"]
[quote author="Vierailija" time="18.10.2014 klo 17:43"]
Jos minun vakaumuksen olisi juottaa alkoholia teineille niin siihen kyllä puututtaisiin :(
[/quote]
Edelleen, tiedätkö että alkoholia on yskänlääkkeissä joita lapsillekin määrätään? Eikö siihenkin pitäisi puuttua?
[/quote]
Jos pappi määrää niin myös niihin
Holhousyhteiskunnassa tulisi holhota aivan kunnolla. Mitään alkoholiin liittyvää sanaa ei saisi mainita ja ehtoollisen tulisi olla limsaa.
Myös firmojan juhlissa ja pikkujouluissa ei saa yleisesti sanota että tarjolla on viskiä tai jotain kaljamerkkiä, vaan jos alkoholia on, se täysin laadutonta ja merkitöntä.
Eikä kansanedustajille tulisi enää lähettää Alkosta niitä lahjapulloja. Siihenhän jo vähän puututtiinkin ja kaikki alkoholiin liittyvä ilmainen tarjoilu ja lahjojen antaminen tulisi lopettaa. Se selvää mainontaa ja markkinointia.
Edelleen, ehtoollinen ei ole anniskelua ja alkoholilainsäädäntö sanoo, ettei alaikäiselle saa antaa juopumistarkoituksessa alkoholijuomia. Siitä määrästä joka ehtoollisviiniä otetaan, ei kukaan humallu.
[quote author="Vierailija" time="18.10.2014 klo 17:42"]
tiedätkö miten paljon alkoholia voi olla jossain vahvassa yskänlääkkeessä mitä lääkäri voi määrätä lapsillekin? tiedätkö miten pieni hörppy ehtoollinen on?
[/quote]
anniskelua se silti on. Laissa ei ole erityissäännöksiä jonka mukaan sitä ei sovelleta kun kyseessä on "vain pieni hörppy."
Ja ehtoollisviini on nimenomaan alkoholillista viiniä, vaikka saatavilla olisi myös alkoholittomia vaihtoehtoja.
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/88916-prosenteista-ei-tingita-ehtoollisviinissa
Missä viipyy AVI?
Ehtoollisviini ei ole kiellettyä anniskelun kannalta, vaan siksi että siinä mainitaan sana viini ja se mainostaa viiniä. Ja aika törkeällä tavalla. Että olisi siunaavaa, jotain Jumalalle antautumista kun juo viiniä. Jumalalle tulisi lähettää sakot ja kirkolle antaa vakava huomautus sekä muuttaa nimi ehtoollislimuksi.
[quote author="Vierailija" time="18.10.2014 klo 17:42"]tiedätkö miten paljon alkoholia voi olla jossain vahvassa yskänlääkkeessä mitä lääkäri voi määrätä lapsillekin? tiedätkö miten pieni hörppy ehtoollinen on?
[/quote] Kyse on yleisestä linjauksesta, alkoholin määrä on toisdijainen
KIRKKO SAA HAISTAA PITKÄN VITUN! TURHUUKSIEN TURHUUS!!