Laihduksesta. Milloin lakkasit tuntemasi itsesi läskiksi?
Kerro pituutesi ja missä vaiheessa oma ulkomuoto ei enää niin ällöttänyt. Itse olen 174cn ja meni aika lailla yhteen ton BMI:n normaalipainon sisälle pääsyyn kanssa, eli jotain 75 kg. Nyt 69 kg ja tarkoitus vielä laihtua, mutta olen huomannut että vaatteet päällä näytän jo aika kivalta. Ja vaikka ylimääräistä toki vielä löytyy se ei enää häiritse niin paljoa.
Kommentit (10)
En ole lakannut tuntemasta. Lähtötilanne 178/86, nyt 178/64. Pudotan vielä 10-14 kg.
160 senttinen olen ja huomasin ehkä 65 kiloisena että tunsin autossa turvavyön lanteilla luitani vasten, eikä siinä ollut enää välissä paljon läskiä. Ja aikaisemmin olin jo huomannut että laihdun, lähtötilanne oli 100 kiloa mutta silloin kai tyytyväisenä saatoin todeta että olin hoikka. Kropassa painoi kivasti jo lihakset joita olin pari vuotta aktiivisesti hommannut.
Viimeiset 20 vuotta olen jojoillut 55-80 kg välillä. Olen 160-senttinen ja aina kun paino alkaa vitosella, tunnen itseni hoikaksi. Vaatekoko on silloin 34/36. Silti pystyn oikeilla vaatevalinnoilla näyttämään ihan hyvältä 70-kiloisenakin, koossa 38.
Olin ylipainoinen 177cm/87kg (hyi helvetti). Nyt paino about 76 ja alan jopa vähitellen pitämään itsestäni taas. Tavoite kesälle 69kg.
Olen omenavartaloinen. Hoikka olo oli vasta kun vatsassa ei ollut enää paljoa ylimääräistä. 162cm/56kg
Olen 163 cm ja aina kun pysyn alle 60 Kilossa (vaikka 59,5) niin olen onnellinen. Jos lukema on vaikka 62, painan paniikkinappulaa.
kun olen 57-58, tunnen oloni hoikaksi
Bmi laski alle 20 ja mahamakkarat poissa.
Olen nykyään 172/70, ja edelleen pidän itseäni lihavana...
Tietyllä tavalla en koskaan. Mut joo. Pituutta 168 cm, ja painoa oli joskus yli sata kiloa. Jossain kahdeksaakymmentä kiloa lähestyessä alkoi ensi kertaa tuntua, että näytän vain lihavalta/ylipainoiselta, en todella lihavalta ja valtavalta. Seitsemääkymmentä kiloa lähestyesyömissä alkoi näyttää, että näytän pyöreältä, mutta en enää ainakaan vaatteet päällä samallalailla lihavalta. Mut siitä alaspäin alkoikin tuntua hankalammalta, eli mitä enemmän laihtui, sitä enemmän vaan näki ne läskit kohdat itsessään. Alkoi mennä syömishäiriön puolelle, ja siks oon päättänyt, että mulle on ihan ok painaa n. 64 kg, mutta että en anna painon mennä alle kuudenkymmenen kilon, koska mun ruumiinrakenteella yläkroppa on silloin jo tosi luiseva ja rintaranka näkyy ikävästi läpi, mutta mä näen vaan ne löllykät yläreisissä ja alavatsassa.
Hmm, ei nyt ollut tarkoitus ehkä jakaa mitään masentavaa tarinaa. Kunhan muistaa laihduttaessakin, että on jossain vaiheessa tyytyväinen itseensä, eikä aina vaan pyri pidemmälle.
Olen 164 cm pitkä. Painoin enimmilläni 89 kg joka oli hirveä paino. Nyt painoni on parin vuoden ajan ollut 58-62 kg ja nyt on hyvä olla. Olen aina ollut hoikka mutta paino nousi väärän lääkityksen myötä ja hillittömän syömisen. Toissa viikolla ostin nahkamekon ja näytän siinä nyt todella hyvältä. Kerran viikossa pidän herkuttelupäivän , minulle se tarkoittaa punaviiniä ja suklaata. Aloin laihtumaan kun tajusin, etten voi miettiä laihtumista jatkuvasti. Ensimmäiset 15 kg tiputin painonvartijoiden ohjeilla ja loput itsekseni , eivät ole kilot takaisin tulleet. Syön arkisin aivan normaalia kotiruokaa.