Omituinen asumisjärjestely! Mitä mieltä?
http://www.hs.fi/koti/a1412913612564
Olen ihan ihmeissäni tästä artikkelista. Eksän eksiä ja pummilla asumista "lasten takia"... Voiko tälläinen toimia ja onko tämä oikeasti lasten kannaltakaan hyvä?? Mitä mieltä olette?
Kommentit (19)
Tavallaan ne siis asuu naapureina, mutta niillä on kuitenkin vapaa kulku toistensa kämppiin. Ilmeisesti siis jokin väliovi eteisessä tms. Lasten kannaltanhan toi on tosi hyvä. Sain tosta kuvan, että ei ne exät siellä jatkuvasti ole, ehkä vaan jossain juhlissa.
Tarkemmin kun lukee niin huomaa, että nainen lesboutui, eli naisen uusi puoliso on nainen. Mies myöntääkin jutussa, että vaikeampaa olisi ellei mahdotonta, jos naisen uusi olisi mies.
[quote author="Vierailija" time="14.10.2014 klo 08:56"]
Tavallaan ne siis asuu naapureina, mutta niillä on kuitenkin vapaa kulku toistensa kämppiin. Ilmeisesti siis jokin väliovi eteisessä tms. Lasten kannaltanhan toi on tosi hyvä. Sain tosta kuvan, että ei ne exät siellä jatkuvasti ole, ehkä vaan jossain juhlissa.
[/quote]
Siinähän sanottiin, että se on paritalo, missä on kaksi samanlaista 4h+k asuntoa (mutta vain yhdellä ulko-ovella, koska asunnot päällekkäin eli se on tavallaan "pienkerrostalo"). Ei siis ihan sama kuin yhdessä asunnossa asuminen.
En tajua miksi kaikkea erilaista pitäisi pitää haitallisena.
Joo, mäkin luin ensin hitusen ihmetellen, kun mietin, että miten onnistuu noilta miehiltä toi yhteiselo, kun on jotenkin vaikee kuvitella, että ex-mies ja uusi mies vois pärjätä samassa talossa. Mut sittenhän paljastu, että se uus mies onkin nainen :-) Tässä sitä taas huomaa, kuinka itse on jotenkin stereotypioihin taipuvainen, oliko sitä pakko olettaa, että perheen pappisvihkimyksen saaneen äidin uusi kumppani on mies...
Mut joo, ei kai noi exien exät sun muut käy siellä muuta kuin juhlissa. Nostan hattua koko porukalle, että ovat saaneet homman toimimaan noin hyvin lapsia ajatellen!
Heillä tuo kuulostaa toimivalta ja varmasti lasten kannalta kiva, että molemmat vanhemmat on siinä käden ulottuvilla koko ajan. Lisäksi vanhempienkaan ei tarvitse olla erossa lapsista, mikä varmasti on monelle raastavaa.
Ei tuo silti varmasti ole mikään patentti ratkaisu erotilanteessa eikä varmasti toimi kaikilla. Järjestelyn toimivuus riippuu varmasti aika paljon siitä, mitkä ovat olleet eron syyt. Itse en olisi valmis exän uuden puolison kanssa ihan noin läheisesti asumaan. Kaikille uusille nykyisille puolisoille ei ehkä olisi ihan ok, että elätetään vielä exää.
Miten tämä järjestely on aloittajan mielestä lapsille huono? Onko se parempi, että lapsia revitään viikosta toiseen asumaan eri sääntöjen mukaan eri koteihin?
[quote author="Vierailija" time="14.10.2014 klo 09:34"]
Miten tämä järjestely on aloittajan mielestä lapsille huono? Onko se parempi, että lapsia revitään viikosta toiseen asumaan eri sääntöjen mukaan eri koteihin?
[/quote]
En sanonutkaan, että olisi huono. En vain tiedä, onko hyväkään? Sen takia halusinkin kuulla mitä muut on tästä mieltä, kun minusta oli niin erikoista! :)
-ap
Lapsille tuo järjestely kai on ihanteellisin mahdollisin. Molemmat vanhemmat läsnä ja saatavilla koko ajan, mikä voisi olla parempaa.
Kaikki aikuiset eivät vain tuohon pystyisi. Hatunnosto niille, jotka todella osaavat olla aikuisia ja pystyvät.
Tuollaiset "erotalot" on muuten maailmalla, etenkin Ruotsissa yleistyneet aika paljon. Uusperheitä alkaa olemaan niin paljon, ettö heille on ruvettu keksimään omia asuinratkaisuja. Minusta ihan loistava juttu, ettei lasten tarvitse ravata pahimmillaan monta sataakin kilometriä vanhempia tapaamaan. Ja tuosta "eksien eksien" mukanan olemisesta: artikkelissa sanottiin, että silloin tällöin saman pöydän ääressä istuu vaikka tuon uuden puolison entinen mies. En ymmärrä mitä eroa tällä on vaikkapa siihen, että joku sukulaistäti/-setä tulee välillä kylään.
Sitten kun ex-puolisoiden nyxät ja ja niidet exät (nyxineen ja niiden exineen) haluaa asua omien lastensa kanssa.... tarvitaan rivitalo tai jopa taloyhtiö?
Sekavaa. Jos kerran ollaan niin hyvissä väleissä niin miksi sitten edes erottiin?
Mitä vikaa on erikoisuudessa?
Musta on aina tosi kiva huomata, kun ihmiset ovat rohkeita ja tekevät erikoisia ratkaisuja pelkäämättä ulkopuolisten reaktioita. Ei sekään tarkoita, että kaikki erikoinen olisi hyvää. Mutta kun erikoinen ratkaisu koetaan itselle hyväksi, niin olisi hölmöä jättää se toteuttamatta vain siksi, ettei pokka riitä.
Mä olen joskus mielessäni suunnitellut "erokämppää". Se olisi paritalo, jossa keskellä olisi lastenhuoneet. Niistä olisi kulku talon molempiin suuntiin. Vanhemmilla olisi sitten talon päädyissä semmoiset kämpät itselleen ja mahdolliselle uusperheelleen kuin katsovat tarvitsevansa.
Mutta voi olla, ettei sellaiselle olisi hirveästi kysyntää. Erotilanteessa entinen pariskunta yleensä tykkää ottaa ihan fyysisesti etäisyyttä toisiinsa.
[quote author="Vierailija" time="14.10.2014 klo 09:52"]
Sekavaa. Jos kerran ollaan niin hyvissä väleissä niin miksi sitten edes erottiin?
[/quote]
No jos vaan tuntui siltä, että intohimo ja rakkaus katosi suhteesta kokonaan ja tosiaan oltiin vaan hyvissä väleissä toisen kanssa - ihan kuten kenen tahansa ei-vihamiehen kanssa? Eihän tuo ole mitenkään ennenkuulumatonta, että erotaan sopuisasti ja säilytään ystävinä. Ja tässä tapauksessahan nainen tunsi näköjään enemmän vetoa naiseen.
[quote author="Vierailija" time="14.10.2014 klo 09:52"]
Sekavaa. Jos kerran ollaan niin hyvissä väleissä niin miksi sitten edes erottiin?
[/quote]
Olisiko niin että rakkaus on loppunut? tuli enemmän sisarukset kuin puolisot. Mitä sitä elämäänsä tuhlaamaan ihmisen kanssa,jonka kanssa ei ole enää mitään muuta yhteistä kuin lapset,laina ja auto.
Kyllä varmaan ovat vähemmistönä ne joille tällainen voisi sopia. Näistä vain aina tehdään tällaisia ihannoivia juttuja, aivan kuin kaikkien eronneiden tulisi pyrkiä johonkin tällaiseen. Sitäkin voi miettiä minkälainen käsitys perheestä ja parisuhteesta tulee lapsille, kun talossa asuu ja kyläilee exiä ja exien exiä jne. Eihän tuossa kohta enää ota selkoa kuka on ollut kenenkin kanssa ja kuka on kenenkin äiti tai isä tai sisko tai äitipuoli tai ex-isäpuoli tai ex-ex-velipuoli tai...
[quote author="Vierailija" time="14.10.2014 klo 10:11"]
Kyllä varmaan ovat vähemmistönä ne joille tällainen voisi sopia. Näistä vain aina tehdään tällaisia ihannoivia juttuja, aivan kuin kaikkien eronneiden tulisi pyrkiä johonkin tällaiseen. Sitäkin voi miettiä minkälainen käsitys perheestä ja parisuhteesta tulee lapsille, kun talossa asuu ja kyläilee exiä ja exien exiä jne. Eihän tuossa kohta enää ota selkoa kuka on ollut kenenkin kanssa ja kuka on kenenkin äiti tai isä tai sisko tai äitipuoli tai ex-isäpuoli tai ex-ex-velipuoli tai...
[/quote]
No tuota voisi kyllä miettiä ihan oikeastikin, että kuvastaisiko tämä sellaista "ihannetilannetta, johon kaikkien tulisi pyrkiä". Ei nyt välttämättä saman katon alla tarvitsisi asua, mutta liian usein äiti ja isä ei ajattele lapsiaan hevonpätkää vaan muuttaa mahd. kauas toisistaan ja riitelee ihan vaan periaatteen takia. Ja toisaalta, mitä vaarallista siinä olisi että lapsille tulee ns. monipuolinen, suvaitseva ja salliva kuva perheestä ja parisuhteesta? Äitinsä ja isänsähän kaikki nyt tuntee unissaankin, mutta miksei noihin "eksien eksiin" voisi suhtautua vaikka kuin perhetuttuihin (sellaisiahan ne varmaan ovatkin)? Parempi kuva minusta tuollaisesta tulee, kuin sellaisesta perheestä jossa äiti ja isä riitelee minkä jaksaa, tapaamisista sovitaan oikeudessa, lastenvalvojalla rampataan jatkuvasti jne.
Luulisin, että paljon parempi tämä on lapsille, kuin riitaisa erillään asuminen. Sellainen missä haukutaan toista vanhempaa lapselle, jätetään sovitut tapaamisvuorot väliin, estetään vanhempaa tapaamasta lasta, joudutaan käyttämään valvottuja tapaamisia jne.