Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tuore äiti kaipaa neuvoja

12.10.2014 |

Olen siis 7vkoisen pienen pojan äiti, ja kaipaisin hieman apuja, tai ehkä neuvoja ja vertaistukea, mikäli sellaista löytyy :)

Meillä on ollut hyvin kivikkoinen alku poikamme kanssa. Jos yritän lyhyesti kertoa niin

* kahden viikon iässä alkoi iltahuudot, päivät meni ihan hyvin ja kun kello löi 18 alkoi selkä kaarella naama punaisena huuto, karjunta, joka loppui vasta kun vauva väsytti itsensä uneen. Yleensä sitä kesti 3-4h. Mikään ei auttanut, ei hyssyttely, kantelu, keinutus, laulaminen yms. Illat rauhoittuivat hieman kun

*kolmen viikon iässä alkoi ilmavaivat. Poika ei nukkunyut päivisin, heräsi aina hetken päästä äkistelyyn ja kipuitkuun. Vatsalleen laitto auttoi, ilmat tuli ulos muttei poika suostunut siihen jäämään, ja vaikka yritimme nukuttaakin vatsallaan, se ei onnistunut. Iltaisin olikin sitten niin väsynyt että nukahti suht hyvin (1-2h huudon jälkeen) ja nukkui yöt suht hyvin, mutta aamulla 5-6 aikaan heräsi taas koviin väänteisiin ja äkistämiseen ja itku alkoi heti aamusta. Ilmavaivoihin haimme Cuplatonia, joka auttoi hetken.

* Neljän viikon iässä oli seesteistä jonkin aikaa, Cuplaton tuntui toimivan, ja illatkin olivat helpompia. Ehdimme jo huokaista että josko se oli tässä. Olimme niin varautuneet 3 kk:n tai pidempään, kuten koliikki yleensä kestää.

* Kuuden viikon iässä ilmavaivat taas pahentuivat, vaikka olemme antaneet Cuplatonia aivan ohjeiden mukaan. Samalla alkoi uusi ongelma, nimittäin rintaraivot. Öisin ja aamuisin ja pitkien päiväunien jälkeen syö hyvin, normaalisti suht rauhassa ja paljon. Mutta illalla raivoaa ja pienen syömisen jälkeen. On selvästi nälkäinen, hamuaa paitoja ja ihoa ja nappaa tutin raivossa, mutta kun rinta tulee eteen ottaa sen suuhun ja samantien vetää selän kaarelle ja alkaa huutaa naama punaisena. Ei ole väliä onko edellisestä ruokailusta tunti tai puoli tai kaksi tai pidempään. Voi siis olla ettei syö klo 18 jälkeen, eikä näin ollen nukukaan koska on selvästi nälkäinen - ikävä oravanpyörä! Olen pumpannut maitoa ja ollaan yritetty syöttää pullosta, saattaa tästä syödä hieman mutta raivo alkaa myös pullon kanssa.

Mistä tämä illan ruokailuraivo voi johtua? Olen yrittänyt pitää ruokarytmin samana, yleensä syö n 2-3h välein päivällä, riippuen miten saa nukutuksi. Öisin herää 4h välein syömään. Mutta illala ei syö. Ennen hänet sai yleensä loppujen lopuksi rauhoittumaan juuri rinnalle, mutta nyt sen läheneminen vaan pahentaa tilannetta.

Olen yrittänyt tässä muunnella ruokavaliota, jättänyt ruokia pois muttei mistään ole ollut näkyvää apua. Ja kun öisin ja päivisin syö normaalisti, eikai tuo illan raivo voi johtua maidosta?

Yöt meillä on alusta asti nukuttu hyvin, onneksi, ja päivätkin menneet suhteellisen hyvin. Kyllähän nuo illat jaksaa poikaa kannella ja hyssytellä, kyse ei ole siitä, mutta haluaisin vain tietää mistä moinen voisi johtua, onko teillä ideoita, tai jollai samaa tilannetta?

Kiitän jo etukäteen kaikista viesteistä!

Kommentit (8)

1/8 |
14.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

Ei ihan selvennyt, mitä tarjoat syötäväksi rintamaidon lisäksi... Tuon kokemuksen aikana epäilemättä olette jo paljon oppineet ja selvittäneet, mutta kannattaako vielä selvittää mm. lääkärin kanssa mahdolliset allergiat sekä refluksin? Meillä ei ollut niin rankkaa että vauva olisi huutanut tuntikausia, mutta rintaraivarit, ilmavaivat, niskakakat, puklut ja muuta vastaava on yritetty hoitaa 2. viikosta lähtien. Lapsi oli täysimetettävänä n. 5,5 kk, ja kun oppii kääntymään vatsalleen, puklailuongelmat vaan korostuivat. Tämä kaikki huolimatta minun omista ruokapäiväkirjoista ja imetysdieeteista. Allergialääkäri melkein käski siirtymään kiinteisiin, mikä tosiaan auttoi meidän tapauksessa. Ehkä en osannut tarpeeksi kiinnittää huomiota ruoan koostumukseen ja refluksioireisiin, vaan koko ajan yritin jäljittää jotain allergisioivaa ruoka-ainetta. Tuo rintaraivari on mielestäni selvä merkki siitä, että maito ei pysy sisällä ja aiheuttaa närästystä/poltetta tmv. epämiellyttävää tunnetta vauvalle. Olisiko silloin apua asennon muuttamisesta pystyisemmäksi? Ja jos syö pääosin nestettä, niin olisi jo korkea aika tarjota jotain paksumpaa (jos vatsa hyväksyy ja on ongelmia kasvun kanssa, niin suosittelen parsakaalia - erittäin vitamiinirikas, ja maissia - paljon energiaa). Jos omaa maitoa ei riitä (tuossa iässä yleensä määrät kasvaa hurjasti), niin kannattaa selvittää allergialääkärin kanssa, mikä korvike olisi sopiva.

Kuten varmaan moni seuraavakin kommentoija, itse epäilisin lehmänmaito-allergiaa, joka nyt ilmenee suoliston oireiluna. Jos et ole vielä tehnyt kokeita, niin tee ihmeessä. Maitoaltistus on taas aika raju kokemus, jos tulos on positiivinen.

Sori, jos selostus on kauhean sekava ja tsemppiä!

2/8 |
15.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa koliikilta. Kestää 3-4 kk. *voimahali* Meillä esikoinen itki ja raivosi klo 18 lähtien 4 ensimmäistä kuukautta. Normaali ilta oli karjumista 18-00 ja huono ilta 18-03. Selkäkaarella ja mikään ei oikein auttanut. Toivottavasti teillä ei jatku niin kauan!

 

Suosittelen, että jätät kaaliruuat, omenan ja suklaan pois. Jotkut kokeilevat maidoton ruokavaliota jne.. mutta itselläni maidon käytöllä ei ollut väliä. Suklaa sen sijaan oli suoraan h******stä, joten sitä välttelin.

 

Vauvan pahimman itkun katkaisuuteen voi auttaa pitkät kylvetykset, kunnon röytäytykset ja vyöhyketerapia. Koliikkikeinu (heijaa vauvaa edestakaisin) antaa hetkeksi sinulle vapaat kädet ilman, että vauva on sinussa kiinni. Samaten vauvaa voi välillä kokeilla hyssyttää vaunuissa. Tärinää vaunuihin saa, kun sitä rullaa esim. kynnyksen yli. (tämä ollut meillä käytössä jo useamman sukupolven ;) )Suosittelen kuitenkin hankkimaan kantoliinan. Siinä on helpompi kanniskella itkevää kääröä. 

 

Yrittäkää jakaa puolisosi kanssa vuoroja. Toinen on aivan eri huoneessa esim. kuulokkeet korvilla omalla vapaallaan. Vaihdatte ½h välein tai otatte pitemmät vuorot. Joka tapauksessa niin, ettei kumpikaan väsy huutoon liikaa. Se on hyvin raskasta aikaa, joten nukkukaa aina kun voitte. Univaje on pahin vihollinen kipeän vauvan vanhemmille. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/8 |
21.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei! Meillä oli ihan samaa ongelmaa tuohon aikaan, iltaraivoaminen tissillä. En osannut silloin tehdä paljon muuta, kuin yrittää rauhoitella, yleensä auttoi, kun lopetin imettämisen yrittämisen hetkeksi ja siirryin makuuhuoneeseen, joka oli pienelle ehkä rauhallisempi ja turvallisempi paikka. Näin jälkeenpäin mietin, että ehkä vauva oli jo päivästä väsynyt ja/tai en osannut tulkita nälkäviestimistä tarpeeksi ajoissa. Tsemppiä ja rauhaa, kyllä se siitä. Ainiin, poika kohta 10 kk. 

4/8 |
21.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisäys vielä, että kaikenlaisia refluksi-oireita minäkin paniikissa kuulisin,  voihan se sitäkin olla, mutta tilastollisesti 5% todennäköisyydellä!

5/8 |
23.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ilmavaivoihin ei Cuplaton auttanut ollenkaan, Disflatyl oli parempi. Oliko vielä niinkin että C pitää antaa ennen ruokailua ja D vasta maidon jälkeen.. paljon helpompaa nälkäisen vauvan kanssa.

 

Tsemppiä pienen kanssa sinulle! Toivottavasti ongelma selkenee pian!

6/8 |
23.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei! Kiitos viesteistä! Rintaraivot vähentyneet, mutta ilmavaivat pahentuneet :/ Niiden vuoksi ei saa nukuttua päivisin ja illat on sen vuoksi rankkoja.. Olen jättänyt ruokia jo hurjasti pois; maitotuotteet, kahvin, suklaan, kaalin, sipulin, paprikan, palkokasvit, ruisleivän.. Oikeastaan syön vain kaurapuuroa, marjoja, banaania, kanaa, kurkkua ja tomaattia. Neuvolassa olivat sitä mieltä että pitäisi syödä monipuolisemmin, mutta en kestä enää kuunnella toisen kipua! Aamuisin herää 5-6 aikaan kipuitkuun, eikä enää asetu unille. Päivisin torkahtelee vajaa tunnin pätkiä ja herää äkistelyyn ja kipuitkuun :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
7/8 |
26.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli hyvinkin samanlainen alku.. mutta ainoa pelastus oli gracon koliikkikeinu (94€ lasten.fi) on auttanut tosi paljon. Siinä vauva on tyytyväinen ja siihen nukahtaa eikä tarvi kuin kantaa sänkyyn (aiemmin ei nukkunut kuin tissillä) VOIMIA!

8/8 |
28.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

hei itsellä nyt 4kk vauva, meillä tosi pahat ilmavaivat johtui rela d vitamiini tipoista. vaidoimme tipat ja ilmavaivat loppuivat. itkuisuutta aiheutti myös lievä refluksi lääkärin kanssa ihan puhelimessa juttelemalla suositteli sakeuttajaa jota myydään apteekeissa ja disfatylia käytettiin 3x15 tippaa ni auttoi :)