Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pähkinät maksaa ihan

Vierailija
10.10.2014 |

liikaa!! Vois olla joo terveellisiä napostella, mutta pienikin pussi kolkuttelee kymppiä. Puhumattakaan isoista "säästöpusseista"! En ymmärrä, kyllä jäävät hyllyyn ja mukaan tarttuu se irtsaripussi jälleen kerran. Huokaus.

Kommentit (33)

Vierailija
1/33 |
10.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä. Ostin jonkun Rainbown pienen halpispähkinäpussin ja sekin reilusti yli 3 € +hiekkaa joukossa. Karkkipussin olisi saanut paljon halvemmalla.

Vierailija
2/33 |
10.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos pähkinät maksaa vaikka 15€ kilo, niin ei se jumankauta kyllä kallista ole. Päiväannokseksi suositellaan noin 30g. Jos laskin oikein niin tämä oikein terveellinen lisä ruokavalioon, mukava annos päivittäisiä hyviä rasvoja kustantaisi noin 44senttiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/33 |
10.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 12:57"]

Jos pähkinät maksaa vaikka 15€ kilo, niin ei se jumankauta kyllä kallista ole. Päiväannokseksi suositellaan noin 30g. Jos laskin oikein niin tämä oikein terveellinen lisä ruokavalioon, mukava annos päivittäisiä hyviä rasvoja kustantaisi noin 44senttiä.

[/quote]

Mistä saat 15 €/kg? maapähkinöitä saa joo, mutta jos ei halua niitä pelkästään syödä.

Vierailija
4/33 |
10.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 12:59"][quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 12:57"]

Jos pähkinät maksaa vaikka 15€ kilo, niin ei se jumankauta kyllä kallista ole. Päiväannokseksi suositellaan noin 30g. Jos laskin oikein niin tämä oikein terveellinen lisä ruokavalioon, mukava annos päivittäisiä hyviä rasvoja kustantaisi noin 44senttiä.

[/quote]

Mistä saat 15 €/kg? maapähkinöitä saa joo, mutta jos ei halua niitä pelkästään syödä.
[/quote]

Lidl cashew irtomyynti.

Vierailija
5/33 |
10.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja pirkka cashewpähkinäpussi, 1,99€. Kilohinta 15,90€.

Vierailija
6/33 |
10.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 13:02"][quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 12:59"][quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 12:57"]

Jos pähkinät maksaa vaikka 15€ kilo, niin ei se jumankauta kyllä kallista ole. Päiväannokseksi suositellaan noin 30g. Jos laskin oikein niin tämä oikein terveellinen lisä ruokavalioon, mukava annos päivittäisiä hyviä rasvoja kustantaisi noin 44senttiä.

[/quote]

Mistä saat 15 €/kg? maapähkinöitä saa joo, mutta jos ei halua niitä pelkästään syödä.
[/quote]

Lidl cashew irtomyynti.
[/quote]

????

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/33 |
10.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki terveellinen on kalliimpaa, valitettavasti!

Vierailija
8/33 |
10.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lidlistä mäkin ostan. Mutta kun oon viime kuukausina katsellut marketeissa ja lähikaupoissakin valikoimaa, niin nykyään on tullut halpismerkeillekin pähkinöitä (sori, merkkejä en muista). Kuukausi sitten valintatalosta tarttui mukaan casheweita ihan hyvällä hinnalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/33 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen nyt vihdoin ja viimein(on tätä perheessä jo odotettukin :D ) oppinut syömään pähkinöitä. Hasselpähkinät menee ja pistaaseihin on tullut oikeasti himo.

Ongelma: Mistä suolattomia tai tai vähäsuolaisia pistaaseja? Järkyttävä määrä tarpeetonta suolaa menee samalla kun syö kourallisen pistaaseja.... Pirkka pistaaseissa 1,5% suolaa, olisko jossain muussa vähemmän?

Tiedän että pähkinäkaupan(punnitse ja säästä) valikoimaan kuuluu kuoritut ja naturellit mutta hinta onkin sitten se suolainen siinä.

Vierailija
10/33 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omituinen ajatuksenkulku... terveelliseen ei ole varaa niin otetaan sitten karkkia. Mikä pakko mähtää jotain, Ostaa sillä viikon karkkirahalla pähkinöitä ja syö niin pitkään kuin riittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/33 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

S-marketissa irtomyynnissä 15,90€/kg pähkinät ja siemenet. Naposteltavaksi ja salaatteihin ostan viikossa korkeintaan 200 g ja ei kyllä kalliiksi tule.

Vierailija
12/33 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei pähkinöitä syödäkään paljon. Huono verrata karkkiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/33 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mutta kommentoikaa nyt tuohon suolaisuuteen! tarvitsen apuanne! Mistä vähäsuolaisia tai suolattomia pistaaseja?

 

23

Vierailija
14/33 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täh? Just ostin maapähkinöitä puoli kiloa alle kolmella eurolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/33 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="27.11.2014 klo 11:19"]

No mutta kommentoikaa nyt tuohon suolaisuuteen! tarvitsen apuanne! Mistä vähäsuolaisia tai suolattomia pistaaseja?

 

23

[/quote]

Oletko yhtä tarkka leipäsi kanssa? Leivässä on enemmän suolaa kuin suolapähkinöissä.

Vierailija
16/33 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pähkinöitä ei todellakaan kannata napostella paljon ainakaan, jos niitä syö muun ruoan lisäksi eikä korvaa niillä jotain muuta. Kaloreita niissä on valtavasti. Terveellisiä kuitenkin, kun kohtuudella syö.

Vierailija
17/33 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

2

Vierailija
18/33 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan parapähkinöitä Lidlistä, 20 e kilo. Samoin suolattuja manteleita, 15 e kilo. Laitan suolatut mantelit kotona veteen likoon joksikin aikaa liian suolan poistamiseksi. 

Vierailija
19/33 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="27.11.2014 klo 11:32"]

[quote author="Vierailija" time="27.11.2014 klo 11:19"]

No mutta kommentoikaa nyt tuohon suolaisuuteen! tarvitsen apuanne! Mistä vähäsuolaisia tai suolattomia pistaaseja?

 

23

[/quote]

Oletko yhtä tarkka leipäsi kanssa? Leivässä on enemmän suolaa kuin suolapähkinöissä.

[/quote]

En syö leipää. Vain yhden hapankorpun päivässä, muuta leipää en syö.

 

Oli muuten outo kommentti- jos suolaa on leivässä jo, niin miksi sitä pitäisi lisää tuputtaa suun kautta? Vai meinaatko että koska leivässäkin on suolaa niin voi hyvillä mielin sitte syödä pähkinöidenkin päällä vähän lisää suolaa, koska leivässä on suolaa niin voi napsia sitten vähän suolakurkkujakin...

Vierailija
20/33 |
27.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Cashewpähkinätkin ovat puun hedelmien siemeniä, joissa on kuoret jotka otetaan käsin pois. Kvg ja ymmärrät hinnat.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan seitsemän