Jaksatko innostua Abba-huumasta, mikä eilen alkoi?
2 uutta biisiä, albumia sekä konsertteja. Abba is back!!👌👌
Kommentit (25)
en tykännyt edes silloin sata vuotta sitten,saati nyt
Taas myydään kokoelmalevyt uudelle sukupolvelle.
Joko saa sanoa, että suuri osa Abban biiseistä kuulostaa samalta? Hittejä tietysti riitti, ja niissä oli monesti omanlaisensa koukut. Eilen julkaistut biisit solahtavat kuitenkin hyvin siihen samaan jatkumoon, mitä levyillä olleet perusbiisit olivat. Sittemmin Abban melodista tyyliä on kopioitu erityisesti musikaaleissa, minkä vuoksi nämä uudet kappaleet eivät hirveästi erotu jostain nykyeuroviisuista tai Disney-renkutuksista. Hittejä nekin voivat olla, mutta en usko kuuntelevani montaa kertaa.
Uudet kappaleet on yhtä hyviä kuin viidennen kerran lämmitetty pyttipannu.
Itseä vähän hävettäisi, mutta rahasta tekee näköjään mitä vaan.
Ainakin televisiossa soitetut pätkät uusista biiseistä eivät olleet vanhojen hittien tasolla. Ei läheskään.
Tuli samanlainen olo kuin silloin, kun Paul McCartney julkaisi albumin Tug of War. Oikein suutahdin ensin siitä, että jollakulla oli otsaa tehdä sellaista feikkibeatlesmusiikkia.
Vesitettyä on Abbakin. Tunnistaahan heidät kyllä, mutta ei se auta.
Vanhana abba-fanina jo 70-luvulta sanon olisivat saaneet jättää tekemättä! Ei varmasti ole ollut rahasta kiinni enää 40 vuoteen joten ihmettelen miksi ???
He itse kokivat että heillä oli taas lähes 40 vuoden jälkeen halua tehdä musiikkia yhdessä ja että heillä voisi olla jotain annettavaa myös yleisölle. Oman luovuuden toteuttaminen lienee heille se suurin motivaattori. Itse tykkään kyllä paljon näistä uusistakin biiseistä, joten hyvä että lähtivät vielä tähän leikkiin siitä huolimatta että nykymaailman tapaan tulee myös paljon kuraa niskaan. Toki saivat kritiikkiä myös 70-luvulla mm. kaupallisuudesta. Ilmaiseksiko sitä musiikkia olisi pitänyt julkaista, mietin vaan...
Ei innosta. Abba oli kiistatta aikakautensa yksi parhaista yhtyeistä, mutta tuo aika on mennyttä. Verrattuna kasariin ja ysäriin, seitkytlukulainen musiikki on kestänyt ajan patinaa aivan käsittämättömän huonosti. Jos nyt lähtevät tekemään samaa tavaraa, niin se on yhtä kuin dementoitunut isoäitini kaivelemassa vuosikymmenten jälkeen esiin pölyttynyttä, epävireistä haitariaan. Silloin juostaan.
En tiedä mikä alkoi eilen, mutta tämä uusi Abba-laulu on kuin hautajaisviisu.
Vierailija kirjoitti:
En tiedä mikä alkoi eilen, mutta tämä uusi Abba-laulu on kuin hautajaisviisu.
Ihan ymmärrettävää tuossa iässä. Monttubileet kun lähestyy....
Totta kai. Tosin unohdin jo kun Robinilta on tulossa uusi video, kuuntelin biisin Youtubesta. Ilman videotakin hyvä ja sujuva biisi, naislaulaja mukana.
Minä kyllä liikutuin kyyneliin näitä uusia biisejä kuunnellessani. Youtubekommenttien perusteella en suinkaan ole ainoa.
Noi on NIIN fake-comeback!