Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi sotket kaupassa?

Vierailija
08.10.2014 |

Ihan mielenkiinnosta kysyn. Miksi sotket kaupassa etkä siivoa jälkiäsi? Opetatko lapsillekin ettei omia sotkuja tarvitse korjata, kyllä joku muu sen tekee.
Tai miksi jätät ruokakaupassa kylmätuotteet lämpimään pilaantumaan tai heität lämpimässä säilytettävät pakkasaltaaseen? Opetatko lapsillekin, että toisen omaisuutta saa tuhota?
Tai miksi nypit kaalista lehdet ja kaivat paprikasta sisukset ja maistelet hedelmiä? Opetatko lapsillekin varastamisen olevan okei?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
08.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko tollanen yleistäkin? En muista kovin usein huomanneeni. Toki useissa kaupoissa on hevi-osastolla erillinen roska-astia juuri sitä varten, että voi poistaa kukkakaalista uloimpia lehtiä jne. Paprikan sisuksen kaivaminen on mulle jotain uutta, eipä olis tullut mieleenkään. Eikä tule oikein mieleen muita hedelmiäkään, joita luulisi ihmisten maistelevan, kuin jonkun yksittäisen viinirypäleen tehdäkseen ostopäätöksen (toreilla ja kaupoissa ulkomailla kyllä usein tarjotaan maistettavaksi vähän kaikkia hedelmiä ennen ostamista).

Vierailija
2/9 |
08.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on diagnoosi asiasta (302.89), ja siihen päälle IBD.

Sen takia on kaupat sotkussa, ja vessat ripulissa, en voi sille mitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
08.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö sen yhden ketjun mukaan maksava asiakas saa tehdä mitä haluaa?

Vierailija
4/9 |
08.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seuraavan kerran kun menet kauppaan, otat mukaan luutan ja skyffelin. Korjaa jälkesi, muuten sinulla ei ole sinne mitään asiaa. 

Vierailija
5/9 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yllättävän moni ihminen on porsas kotinsa ulkopuolella. Ja sitten ollaan olevinaan niin siivoa ihmistä että...

Vierailija
6/9 |
09.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mua taas ihmetyttää ihmisten sotkuisuus junissa. Onko oikeasti ihan pakko kaataa juomat pitkin lattioita, murustaa pullat ja keksit penkeille ja lattioille, kuseksia pitkin vessan lattioita ja seiniä, levitellä vessapaperit pitkin vessaa, lähmiä naamallaan ja käsillään ikkunat jne. Ihana tulla pitkän matkan junaan keskeltä matkaa, kun joku sottapytty on poistunut junasta ja jättänyt seuraavalle sikolätin istumapaikaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
08.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 19:50"]Onko tollanen yleistäkin? En muista kovin usein huomanneeni. Toki useissa kaupoissa on hevi-osastolla erillinen roska-astia juuri sitä varten, että voi poistaa kukkakaalista uloimpia lehtiä jne. Paprikan sisuksen kaivaminen on mulle jotain uutta, eipä olis tullut mieleenkään. Eikä tule oikein mieleen muita hedelmiäkään, joita luulisi ihmisten maistelevan, kuin jonkun yksittäisen viinirypäleen tehdäkseen ostopäätöksen (toreilla ja kaupoissa ulkomailla kyllä usein tarjotaan maistettavaksi vähän kaikkia hedelmiä ennen ostamista).
[/quote] Mun mielestä on yleistä, koska tää on ihan joka päiväinen riesa. Ihmiset osaa olla kyllä uskomattoman röyhkeitä. Esimerkkinä joku aika sitten nainen tiputti kasan viinirypäleitä lattialle, pyöräytti päätä ("eihän kukaan vaan huomannu") ja lipesi paikalta. No, minä näin ja mun siivottavaksihan se jäi. Ap

Vierailija
8/9 |
08.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen minäkin huomannut, että yhä useammin aikuiset ihmiset käyttäytyvät kuin ylikokoiset lapset, eivätkä siis vie roskiaan roskikseen tai siivoa jälkiään. Usein on haluttanut sanoa, että hei, sun äiti ei taida kulkea sun perässä vaikka itse niin luulet, joten voitko nostaa maasta ton roskan jonka just heitit sillä lailla vaivihkaa ettei kukaan muka vaan näe.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
08.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 21:31"]Olen minäkin huomannut, että yhä useammin aikuiset ihmiset käyttäytyvät kuin ylikokoiset lapset, eivätkä siis vie roskiaan roskikseen tai siivoa jälkiään. Usein on haluttanut sanoa, että hei, sun äiti ei taida kulkea sun perässä vaikka itse niin luulet, joten voitko nostaa maasta ton roskan jonka just heitit sillä lailla vaivihkaa ettei kukaan muka vaan näe.
[/quote] Jep. Meilläkin milloin mitäkin kakkukahvitusta asiakkaille tarjolla. Lopun iltaa saa keräillä kahvikuppeja ja kakkulautasia ties mistä. Jopa roskiksen edestä, takaa ja päältä. Sama juttu maistatusten jälkeen. Ap