Tyhmästä asiasta paha mieli!
Olen ihan vilpittömän iloinen ystävilleni tapahtuvista kivoista asioista, mutta joskus toivoisin, että minullekin tapahtuisi jotain mukavaa. Tai lähinnä niin, että joku tekisi jotain minun vuokseni, ja siksi, että minulle tulisi hyvä mieli. Yhden ystäväni äiti, järjesti ystävän lapset hoitoon ja järjesti hänelle hemmottelupäivän, toisen mies vei vaimonsa laivalle, kolmannen miesystävä vei ystävän kaupunkilomalle. Ja ihan vaan siksi, että haluaa jollekin hyvän mielen :)
Tuli itselle jotenkin kurja olo, siitä että, olenko kenellekään tärkeä?
Tyhmä juttu, mutta helpotti kun sain jakaa sen jollekin.
Kommentit (2)
Odotatko liian isoja tekoja ja siksi mikään ei tunnu miltään. Esim .oma teinipoikani vaihtoi viime syksynä minulle talvirenkaat, kun nukuin yövuoron jälkeen. Sanoi, että vaihtoi, ettei minun tarvitse väsyneenä. Arkipäivän välittäminen on parasta
Teetkö itse tällaisia asioita rakkaille läheisillesi?
KOitan itse muistaa levittää hyvää mieltä, koska se tulee kuitenkin joskus kertautuneena takaisin jotakin yllättävää reittiä. Viimeksi taisin lähettää miehelle tekstiviestin "ihanaa, kun tulet kotiin koko viikonlopuksi! Kiva olla yhdessä, rakastan sua" kun huomasin, että emme ole ikuisuuksiin muistaneet sanoa ääneen miten arvokasta toisen olemassaolo on. Kun hän tuli töistä, muistin pussata ja halatakin kunnolla ja sain monta ilahtunutta halausta ja pyllynpuristelua takaisin :D
Taisi se jotenkin vaikuttaakin. Oli kivaa käydä yhdessä kaupassa hyväntuulisen miehen kanssa. Innostui ostamaan kuohuviiniä ihan muuten vain, ja tuskin ajatteli sen puuskan mitenkään liittyvän tekstariini ;)