Millä nimellä teille leikitää leikkiä joka oli ennen
Kommentit (37)
Kuka pelkää sairasta hiv neekerihuoraa
Edelleen "kuka pelkää mustaa miestä"
Mä en pienenä tajunnut, että se musta mies on tummaihnoinen mies. Luulin sen olevan vaan joku musta mörkö.
[quote author="Vierailija" time="29.09.2014 klo 21:09"]Mä en pienenä tajunnut, että se musta mies on tummaihnoinen mies. Luulin sen olevan vaan joku musta mörkö.
[/quote]
Sama. Mun 15v lapsi sanoi samaa.
Mulla tulee mieleen myös joku musta hirviö eikä tummaihoinen ihminen.
Mä luulin pienenä että sillä tarkoitetaan nokikolaria:)
Vasta sitten kun ihmiset alotti puhuun rasisteista ja ITSE sönköttämään että se on RASISTINEN leikki tajusin että he luulevat että siinä puhutaan tummaihoisesta miehestä, enkä kyllä siltikään tajunnut mitä rasistista siinä on kun ei kukaan sitä edes pelännyt:)
Itse luulin aina, että musta mies tarkoittaa joko ninjaa tai zorroa, siis mustiin pukeutunutta miestä ! Nykyisin en tiedä millä nimellä sitä leikitään, joskus ollut puhe kyllä "kuka pelkää mustekalaa"-leikistä.
-n22-
Minäkään en tajua miksi tuostakin on pitänyt vääntää rasismikortti esiin. Pienenä kuvittelin sen tarkoittavan mustiin pukeutunutta, pelottavaa miestä. En tummaihoista. Hemmetin mielensäpahoittajat.
"Kuka pelkää tummaihoista maahanmuuttajaa"
eihän se edes tarkoita mustaihoista miestä....http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuka_pelk%C3%A4%C3%A4_mustaa_miest%C3%A4
Lapsen päiväkodissa leikitään kuulemma "Kuka pelkää hämähäkkimiestä"
Kuka pelkää jäämiestä