Mainoksessa sanotaan, että Kela piffaa opintolainasta jotain...
Kommentit (6)
Outoa. Piffata=tarjota. Piffaan sulle kahvit.
Kyse on varmaan sellaisesta uudesta jutusta, että jos suorittaa opinnot tietyn ajan kuluessa, saa osan anteeksi. Poikani aloitti tänä syksynä yliopistossa ja kertoi minulle näin.
Ok. Onko tämä jotain stadin slangia? Harvinaisen epäonnistunut mainos tärkeältä julkishallinnolliselta organisaatiolta. Tuollaisen laitoksen pitäisi kirjoittaa selkeää kieltä, jota mm. maahanmuuttajatkin ymmärtävät.
Opiskeletko, kuulutko mainosen kohderyhmään? En sanoisi että piffata on slangia, ehkä se on vähän vanhentunutkin sana (tai en ole kuullut että nuoret sitä juurikaan käyttäisivät), mutta kyllä se varmasti suurimmalle osalle on ihan tuttu sana kuitenkin.
Ja tosiaan, jos valmistuu tutkintoon tietyssä ajassa, opintolainasta saa jonkin verran anteeksi (taisi olla maksimissaan kolmasosan).
siis onko se hyvä vai huono asia?
ap