Miksi suomalaiset ajattelevat, ettei Suomessa ole ihmiskauppaa?
Ei tietenkään samalla tavalla, kun esim. Itä-Euroopan maissa, Venäjällä tai jossain Aasiassa. Mutta silti ihmiskauppaa on myös Suomessa. Yleensä jos menet netissä jotain ihmiskauppaan liittyvää sanomaan, saat heti päällesi suomalaisia jotka kiven kovaan väittävät, että eihän täällä meillä sellaista tapahdu. Se nyt vaan on karu fakta, että kyllä tapahtuu. Useimmiten työperäisenä.
Kommentit (6)
Tokihan Suomessa on ihmiskauppaa. Tässä muutama esimerkki:
http://yle.fi/uutiset/kahta_syytetaan_ihmiskaupasta_kouvolassa/7053623
http://yle.fi/uutiset/ihmiskaupasta_vankeustuomioita/6421924
Noista thaihieronta paikoista oli myös joku aika sitten juttua. Eivät saa pitää hieronnasta ansaitsemaansa palkkaa vaan ainoastaan seksillä ansaitsemansa. Aika karua.
Suomessa ei olisi ihmiskauppaa elleivät vihervassarit niin kiihkeästi ajaisi asiaa.
Ihmiskauppahan on hemmetin hyvä asia.Saadaan halpoja huoria suomeen.Ovat vielä kokemattomiakin.
-Mies29
[quote author="Vierailija" time="27.09.2014 klo 18:28"]
Ihmiskauppahan on hemmetin hyvä asia.Saadaan halpoja huoria suomeen.Ovat vielä kokemattomiakin. -Mies29
[/quote]
Millä perusteella liität seksinmyynnin ja ihmiskaupan toisiinsa Suomessa? Löytyykö jotain faktaa aiheesta vai pelkkiä fantasioita ja mielikuvia?
Harrastaahan sitä valtiokin kun pakottaa työttömiä 9 euron päiväpalkalla ties mihin hanttihommiin!