Kuntosalit koronapassin taakse, mutta baarit ei. Eikö tässä pitänyt olla kyse terveydestä?
Kommentit (21)
Älykkäät ihmiset halutaan turvata. Muut joutuu siellä lähiräkälöissään pyörimään ilman passiakin.
Tiedän muutaman tutun, jotka käy baareissa joka vkl. Eivät ota rokotetta, eivät käytä maskia. Semmoisia baareja joissa on ollut korona-altistumisia. Juu ei leviä baareissa eikä tarvita passia kuppiloihin.
Oliko jollekin vielä epäselvää tämä vai ?
Saa olla aika naiivi tynnyrissä kasvanut jos ei tajua mitä koronalla on haettu koko ajan.
hahah Yrittäjät tässä menevät konkkaan on jo nyt annettu selvä viesti että ne artistit jotak vaativat koronapassia saavat mennä laulamaan saattokoteihin, koska keikoillenne ei tulla .
Onneksi en käy kuntosalilla, mutta ravintoloissa tulee käytyä aika usein. Lisäksi koronapassi sopii hyvin hysteerikkojen suosimiin kulttuuritapahtumiin, museoihin, teattereihin ja klassisiin konsertteihin.
Tosi tervettä!
No sit jää kuntosalilla käymättä, pitää alkaa jumpata kotona.
Tuo peruste, että ihmiset uskaltaa sit paremmin mennä paikkoihin, kun tietävät sen olevan turvallista. Just joo! Ei ne ihmiset sieltä sohvan pohjalta sinen salille kaivaudu sen takia että siellä vaaditaan passi. Kyllä ne kaivautuu rätti naamalla kauppaan pitsaostoksille tai ehkä tilaavat mielummin woltista niin ei tarvii persettä nostaa, eikä tartu korona.
Ministeriö muistuttaa, että tartuntatautilain perusteella voidaan sulkea liikunta- ja urheilutilat, kuntosalit, yleiset saunat, uimahallit ja kylpylät, tanssipaikat sekä kuorolaulu- ja harrastajateatteritilat. Näissä koronapassia voitaisiin siis ministeriön mukaan vaatia.
Ravintoloihin ministeriö harkitsisi koronapassia vasta sitten, jos koronatilanne mahdollisesti heikentyisi uudelleen huomattavasti.
Missä näistä paikoista korona on levinnyt eniten? Kuorolauluharjoituksissa? 🤦 Tulevaa mahdollisesti vielä vakavampaa pandemiaa varten tartntatautilakiin tarvitsisi tehdä isoja muutoksia, mutta ei näytä millään onnistuvan.
Eikö yrittäjät itse voisi päättää vaativatko passin vai ei. Asiakkaat sitten päättävät käyttävätkö passitonta vai passillista yritystä.
Vierailija kirjoitti:
Eikö yrittäjät itse voisi päättää vaativatko passin vai ei. Asiakkaat sitten päättävät käyttävätkö passitonta vai passillista yritystä.
Hyvä kysymys. Mennäänkö Ranskan linjalle, että yritys saa kunnon sakot, jos päästää rokottamattomia sisään?
Onneksi opettelin elämään jo aiemmin ilman mitään tuollaisia palveluaj ja tuottamaan ne its.
Mutta jos kuntoilette krstaloissa
NIIN NE VITUSN KUMIMATOT JA RETKIPATJAT ALLE ettei koko krstalo rymise ja pauka.
Kun jäisi edes tähän. Rakennusala toivoo passia työmaille, ja ilmeisesti (uutisoinnin mukaan) muutama vielä määrittelemätön ala komppaa.
Syy miksi koronapassia ei haluta ravintoloihin on ainoastaan se, että tällä hetkellä hallitus määrää ravintoloiden rajoituksista poikkeuslailla. Kaikki muut rajoitukset tulevat tartuntatautilaista ja avi hallinnoi niitä. Hallitus ei halua luopua vallastaan rajoittaa ravintoloiden aukioloaikoja, koska passin myötä heillä ei olisi enää laillista mahdollisuutta mielivaltaisesti muutella aukioloaikoja kuten nyt. Tämä on se totuus .
Jos ihmiset lopettaa uimisen ja kuntosalin, tulee lihomista ja muita terveyshaittoja ja se vasta tuleekin kalliiksi yhteiskunnalle!
En kannata mitään koronapasseja. Tässä maassa on selvitty hienosti tähänkin asti. Koronakin on jo laantumassa.
Koronapassilla ajetaan ihan muita asioita kuin terveyttä, ei pidä olla sokea.
Ainahan valtaa pitävät ovat sirkushuveja kansalle mieluummin tarjonneet. Eli ei yllätä.
Fiksu ja terve kansalainen on vaarallinen.
Kuntosalit ei ole elintärkeitä tulonlähteitä. Baarit ilmeisesti on, kun ne ja niiden elinkeino tuntuu niin monella olevan huolen kohteena.