Koliikin todennäköisyys toisella lapsella?
Meidän esikoisella oli paha koliikki ja itki enemmän tai vähemmän selkä kaarella klo 22-08. Kahteen kuukauteen ei nukuttu yhtenäkään yönä. 2,5 kk iässä se loppui kuin seinään ja tässä vaiheessa ehdittiin jo käydä ties kuinka monella lääkärillä tutkimassa allergioita ja refluksia. Ilmeisesti oli kuitenkin koliikkia, kun loppui ihan yhtäkkiä.
Haaveissa olisi sisarus esikoiselle, mutta koliikki pelottaa. Vaikka se on vain lyhyt jakso elämässä, niin oma jaksaminen stressaa, koska mies on päivät töissä ja esikoisenkin on saatava nukuttua. Onkohan miten todennäköistä, että toisellakin lapsella on koliikkia? Onko masuvaivat periytyviä? Onko muilla ollut samanlaista tilannetta, miten kävi?
Kommentit (4)
Loiset lisääntyvät jokaisen raskauden jälkeen äidillä, joten jokainen uusi lapsi on sairaampi. Jos ensimmäisellä oli koliikki, on toisellakin, ellet sitten poista loisia itseltäsi riittävästi. Jos ensimmäisellä lapsella taas ei ollut koliikki, voi toisella olla. Mutta ei koskaan niin että ensimmäisellä lapsella koliikki ja toisella ei.
En osaa vastata kysymykseesi suoraan, mutta meillä esikoinen oli maailman helpoin vauva ja toisella lapsella oli järkyttävä koliikki. Kolmatta ei uskalleta tehdä juuri sen koliikin pelossa, se on henkisesti ja fyysisestikin unenpuutteen takia niin kamalan raskasta.
Lapsellamme oli koliikki, refluksi ja maitoallergia. Ainoaksi jäi.
Käsittääkseni sillä ei ole merkitystä, onko edellisillä lapsilla ollut koliikkia. Ei siis voi ennustaa, joillakin vaan on ja joillakin ei.