En muista, koska olisin ollut viimeksi ammattikoulun käyneen kotona
Rupesin miettimään tuon akateemisten vessat -ketjun myötä, millaisia ovat tuntemieni ammattikoulun käyneiden vessat. En kuitenkaan pysty muistamaan, koska olisin sellaisessa käynyt. Kaveripiirini koostuu 90-prosenttisesti korkeakoulussa opiskelevista tai sellaisessatutkinnon suorittaneista ihmisistä. Jännä huomio.
Millainen jakauma teidän kaveripiireissänne on? Jos sinulla on paljon sekä amiksia että akateemisia kavereina, miten nämä ihmissuhteet ovat syntyneet? Itse en oikein edes tiedä, missä voisin amisten kanssa ystävystyä.
Kommentit (41)
Tutustu vaikka työpaikkasi siivoojaan? Hän voi olla todella mukava ihminen.
Minulla on molempia, kuten on työpaikassammekin. Sukulaisenikin ovat molempia, samoin vapaaehtoistyöstäni ja lapsen harrastuksista löytyy meitä monenlaisista ammateista.
Mikä on tämän palstan kriteeri akateemiselle? Yliopiston pääsykokeiden läpäisy? Kandi? Maisteri? Tohtori? Dosentti?
Mä muutin maalle ja tutustuin kyläläisiin, täältä löytyy hyvin erilaisia ihmisiä.
[quote author="Vierailija" time="16.09.2014 klo 20:47"]
Tutustu vaikka työpaikkasi siivoojaan? Hän voi olla todella mukava ihminen.
[/quote]
Olen siistiöiden kanssa hyvänpäiväntuttuja, en sen enempää. Kukaan ei ole tuntunut sellaiselta, jonka kanssa haluaisin välttämättä viritellä mitään työn ulkopuolista kaveruutta. -ap
[quote author="Vierailija" time="16.09.2014 klo 20:48"]
Mä muutin maalle ja tutustuin kyläläisiin, täältä löytyy hyvin erilaisia ihmisiä.
[/quote]
Itse en aio muuttaa maalle, kun 18-vuotiaana pääsin sieltä kerran pois. -ap
Minulla on hyvin erilaisista koulutustaustoista tuttuja ja ystäviä. Mieheni kanssa olemme amk käyneitä. Tuttavapiiriin kuuluu paljon miehen työn kautta maistereita ja tohtoreita. Oma perheeni on kouluttamatonta väkeä. Ystäväni ovat joko amk-tutkinnon suorittaneita (opiskelukaverit), maistereita (ystäviä yläasteelta) tai kouluttamattomia (ystäviä vanhoilta työpaikoilta kuten kahviloista). Parhaat tyttökaverini ovat molemmat jättäneet 2. Asteen tutkintoon. Olemme olleet ystäviä varhaisteini-iästä asti. Olen kiitollinen tästä laajasta skaalasta :)
Mutta entä jos se työpaikkasi siivooja onkin opiskelurahoja hankkiva yliopisto-opiskelija, tai peräti valmis maisteri, joka ei ole onnistunut saamaan oman alan töitä? Veikkaisin jotain humanistia tai taiteilijaa, jos niin on käynyt.
Mistä näitä amiskammoisia tulee? Eikö siihen vaivaan saisi jotain terapiaa. Siedätyshoitoa on kyllä tarjolla. Ovatko he jotain nousukkaita, joille omien lasten paluu 'alaspäin' on pahinta mitä he tietävät, kun kakarasta asti on hehkutettu akateemisuuden ihanuutta?
[quote author="Vierailija" time="16.09.2014 klo 20:52"]
Olen kiitollinen tästä laajasta skaalasta :)
[/quote]
Mitä lisäarvoa ystävyyssuhteisiisi tuo se, että ystävilläsi on erilaisia koulutustaustoja? Haluaisin tietää, josko menetän jotakin, koska minulla ei ole ammattikoululaisia kavereina. -ap
[quote author="Vierailija" time="16.09.2014 klo 20:52"]
Mistä näitä amiskammoisia tulee?
[/quote]
Mikä ihmeen amiskammo? -ap
[quote author="Vierailija" time="16.09.2014 klo 20:51"]
[quote author="Vierailija" time="16.09.2014 klo 20:48"]
Mä muutin maalle ja tutustuin kyläläisiin, täältä löytyy hyvin erilaisia ihmisiä.
[/quote]
Itse en aio muuttaa maalle, kun 18-vuotiaana pääsin sieltä kerran pois. -ap
[/quote]
No tämä selittääkin aika paljon amiskammoasi. Olitko kansakoulunopettajan, kirkkoherran vai nimismiehen tytär? Kansakoulunopettajat eivät tosin ole olleet kovin akateemisia, mutta sitä suurempi pyrkimys saada omat lapset koulutettua paremmin.
Oho, joku naputti yhtäkkiä tosi monta miinuspeukkua. -ap
[quote author="Vierailija" time="16.09.2014 klo 20:55"]
No tämä selittääkin aika paljon amiskammoasi.
[/quote]
Mitä ihmeen amiskammoa? -ap
Mä olin viime vuonna yhden ystävän luona, mutta hänen mennessään vessaan kävin vanhat työtodistukset ja koulutodistukset läpi, vain huomatakseni että hän on amis. Lähdin siltä seisomalta pois ja nyt olen terapiassa. Koti oli siisti ja olohuoneessa ei ollut kirjahyllyä.
Minä en kyllä nyt muista kuin yksi ihminen joka on akateeminen jonka kotona olisin käynyt, hän on lääkäri, miehensä on kai myös akateeminen en tarkkaan tiedä mitä tekee työkseen. Saattaa olla että yksi toinenkin on, hän on joku tietokonenörtti, mutta ei ole koskaan tullut puheeksi onko hän akateeminen. Mutta mitään eroa ei näiden ihmisten vessoissa ole muitten ihmisten vessoihin, jos toiset asuu vanhassa kerrostalossa ja toiset uudessa omakotitalossa, niin vessat on väkisin erilaisia, oli akateeminen tai ei.
[quote author="Vierailija" time="16.09.2014 klo 20:54"][quote author="Vierailija" time="16.09.2014 klo 20:52"]
Olen kiitollinen tästä laajasta skaalasta :)
[/quote]
Mitä lisäarvoa ystävyyssuhteisiisi tuo se, että ystävilläsi on erilaisia koulutustaustoja? Haluaisin tietää, josko menetän jotakin, koska minulla ei ole ammattikoululaisia kavereina. -ap
[/quote]
Erilaisten ihmisten kanssa puhutaan ihan eri asioista! Ja ne kaikki on tärkeitä asioita. On niitä, jotka on elämää elänyt enemmän 'oikean kaavan mukaan', sitten niitä 20vnä yksinhuoltajaksi jääneitä. Murheetkin on niin erilaisia elintasosta riippuen ja oma elämä pysyy jotenkin mittakaavassa kun on kaikkea sekalaisesti ympärillä. Me olemme erittäin hyvin toimeentuleva pariskunta jolla on yksi lapsi. Tuttavapiirissä on muitakin tälläisiä joilla on korkea elintaso. Mutta molemmat olemme kasvaneet köyhässä lapsuudenkodissa. Ja siksi on jotenkin luonnollista että ei käperrytä siihen keskiluokkaiseen kuplaan. Haluan myös aina lapseni muistavan sen että ihmisyys ei ole yhtä se kuin mitä teet, mihin se monesti menee.
Työskentelen sairaalassa. Löytyy kaikkea.
Kouluista ystäviä pysynyt. Niin lukiosta, amiksesta kuin yliopistostakin. Neljästä siskosta kaksi ovat akateemisia. Harrastuksessa (ratsastus) monenlaista hiihtäjää.. en huomaa eroa ihmisisaä enkä heidän vessoissaan.
[quote author="Vierailija" time="16.09.2014 klo 20:54"]
[quote author="Vierailija" time="16.09.2014 klo 20:52"]
Olen kiitollinen tästä laajasta skaalasta :)
[/quote]
Mitä lisäarvoa ystävyyssuhteisiisi tuo se, että ystävilläsi on erilaisia koulutustaustoja? Haluaisin tietää, josko menetän jotakin, koska minulla ei ole ammattikoululaisia kavereina. -ap
[/quote]
Lisäarvoa ystävyyssuhteisiin ja elämään yleensä tuo se, että ikään kuin sytytetään valo sellaiseen huoneeseen, joka aiemmin oli pimeä ja tuntematon. Pätee niin eri taustoista, eri roduista, kulttuureista kuin koulutustaustoistakin tuleviin.
Mihin muuten sijoittuvat ne, jotka hankkivat akateemisen koulutuksen ja uran vasta aikuisina, amispohjalta kuten minä?
Amiskammoisia on täällä muitakin kuin sinä, vai oletko se joka aloittaa näitä "kauheaa, lapseni haluaa amikseen"-ketjuja? Eikö vaadi aika paljon välttelyä, jos kykenee elämään täysin erillään ammattikoulun käyneistä.
Ilahduttavaa huomata, ettet ole käynyt ainakaan meillä.
Kavereiden ja lähisuvun koulutus on kaikkea mahdollista yliopiston professorin ja puolivuotisen emäntäkoulun väliltä. Itse olen käynyt kolmevuotisen amiksen ja lisäksi parivuotisen täydennyskoulutuksen eri koulutusohjelmassa. Erilaiset koulutustaustat, ammatit, harrastukset, elämänvaiheet, harrastukset ym. ovat mielestäni ennemminkin rikkaus.
Ja missäkö olemme tutustuneet? Satumme olemaan sukulaisten kanssa läheisiä ja tekemisissä toistemme kanssa. Harrastaessa tutustuu erilaisiin ihmisiin. Muutamien lapsuudenystävien kanssa yhteys on säilynyt, vaikka elämä ei olekaan aina kulkenut samanlaisia polkuja.
Mitens, kun meidän vessan omistaa akateeminen vaimo ja ammattikoulun käynyt mies? Meillä on sekavessa. Tai.. oikeastaan meillä on kaksi. Toisenhan voisi pyhittää akateemiselle pyllylle ja toinen ois sit ammattikäyttöön.