Klamydiatestin valmistumisen nopeus? Oireettomuus?
Kävimme tänään testissä miesystävän kanssa. Mulla on ollut silmissä tulehdus pidempään. Menee ohi antibioottitipoilla, mutta tulehdus tulee usein takaisin lähes heti. Tätä vaivaa ollut puolisen vuotta. Alkoi keväällä jonkun flunssataudin yhteydessä. Silmistä otettu viljelynäyte. Bakteerit ja klamydia.. Lääkäri meinasi, että silmissä näyttää enemmän klamydiatulehdukselta oireuvan perusteella kuin joltain muulta. Mahd. adenovirus voisi tulla kysymykseen (viruksia ei silmistä testattu). Tulokset eivät vielä valmiina. Kauankohan menee? Kävimme sitten varuiksi myös alapäätestissä, koska jos se on mahd. silmässä, niin on se alapäässäkin. Sitä, en tiedä mistä on tullut ja koska eikä tässä ketään syytellä. Olemme ihan ok asian kanssa..
Miehellä ei ole minkäänlaisia oireita. Mulla ehkä kun tarkemmin mietin, niin kutinaa (hiivaa oli keväällä pariin otteeseen), lievähköä alavatsan/selän kipuilua (enemminkin olen yhdistänyt ovulaatioon tai menkkoihin tms). Ei kirvelyä.
Että tiedättekö miten nopeasti tulee vastaukset aikaisintaan? Ja onko muilla ollut millaisilla oireilla/oireettomuudella ja siltikin positiivinen klamydia? Entä onko ollut kellään silmässä? :D
Kommentit (9)
Miksei viruksia testattu? Aikoinaan silmissäni adenovirus, testattiin kyllä, siis silmistä niin herpes, adeno kuin moni muukin virus
Adenoa sitten sairastelin liki vuoden
No jos se klamydia on silmässä niin ei se välttämättä ole genitaalialueella
Kai jollakin on edes klamydia joskus ollut? :) Millaisilla oireilla?
70% tartunnan saanneista ei ole saanut oireita. Oireet voit googlata, perus kirvelee virtsaessa tmv. Testin tuloksen kesto riippuu paikasta (yksityinen, julkinen) parin viikon sisällä ne tulee.
Klamydia, kuten tippurikin, voivat olla hyvinkin vain silmissä ja nielussa ilman että ovat genitaalialueilla. Nielusta tarttuu helposti genitaalialueelle, mutta silmään klamydian saaminen tarkoittaa että henkilö joka hieroo silmiään on ensin hieronut niitä samoja sormia klamydiaa sairastavan henkilön genitaalialueilla. Ei tartu muuten kuin limakalvoilta sormien kautta silmiin.
Noniin. Ei ole alapäässä eikä silmässä klamydiaa. On tavallinen silmätulehdus tavallinen bakteeri.. MUTTA miksi ihmeessä se on näin sitkeä??? Onkohan joku viruskin samalla??
ap
Ajattelin vaan tulla ilmoittammaan tämänkin.
Mulla tuli seuraavana arkipäivänä klamydian virtsakokeen tulos (yksityisellä).
nosto