Refluksiset joilla jatkuva huono olo
Miten pystytte käymään töissä? Ihan tosi turhauttavaa tää oksettava olo, enkä pysty mihkään muuhun keskittyy. Mitkä lääkkeet teil auttanu?
Kommentit (14)
Ruokavalio tuntuu olevan aliarvostettu hoitokeino
Se on ihan kamalaa! Mulla on nyt onneksi se jatkuva kuvotus aika hyvin helpottanut. Nyt sitä on vain silloin tällöin. Lääkkeenä on Pariet. Otan sitä lähinnä kuuriluontoisesti eli jos alkaa pahasti oireilla, niin otan 1-2 vkon kuurin. Tosi hyvin auttaa.
Niin ja kannattaa alkaa juoda rooibosteetä. Se auttaa aika hyvin siihen oksettavaan oloon.
4.
Ruokavaliota pitää noudattaa. Pieniä annoksia usein. Mahaa ei saa siis tunkea täyteen, muttei koskaan päästää ihan tyhjilleenkään, koska silloin hapot alkavat jyllätä. Ainakin vettä kannattaa lipittää silloin tällöin.
Lääkkeitä pitää syödä kuurina, siis niitä Somaceja tai Loseceja - ei siis yksi silloin tällöin. Aina on mukana Rennieitä laukussa ja yöpöydällä. Pidän sängyssä korkeaa tyynyä, ettei yöllä nouse hapot suuhun. Otan lääkkeen aina heti kun vähänkin tuntuu.
Ei saa pitää kiristäviä vaatteita, rintaliivit esim. voivat olla liian kireät ja aiheuttaa oireita.
Myös asentoja pitää vahtia, eli en kumarru koskaan. Kaikenlaiset rentoutumisteknikaat ovat olleet avuksi myös.
Ilmeisesti hyvä uni ja kevyt liikunta auttavat myös. Hikijumppa, jossa poljetaan hulluna taas voi ipumpata sitä happoa ylöspäin ruokatorvessa, eli ei sovi.
Ja oireita helpottaa tietysti laihduttaminen ja tupakanpolton lopettaminen jos on aiheellista ap:lle.
Mulla on todettu kurkun refluksitauti alkuvuodesta. Oireena oli hyvin satunnaista närästystä (pari kertaa kuussa rasvaisen aterian jälkeen) sekä häiritsevä palan tunne kurkussa nieltäessä. Jälkimmäisen oireen takia lähdin asiaa selvittämään, koska ajattelin että se voi olla merkki jostain vakavammastakin. Diagnoosin saatuani surffailin paljon refluksitautia käsittelevillä keskustelupalstoilla ja yllätyin, kuinka kipeitä ja psyykkisestikin huonovointisia suurin osa oli. Tautiin liittyy ilmeisen paljon masennusta ja niin pahoja oireita, ettei tavallisesta elämästä tule mitään. Olin kauhuissani ja pelkäsin samaa kohtaloa. Onneksi näin ei käynyt ja totta puhuen itselleni tuli vähän turhasta valittajat ja draamalaamat mieleen niistä elämänkerroista, joita refluksitautiset tilittivät.
Elämäni menee eteenpäin samalla tavalla kuin ennen diagnoosiakin. Somacia syön kuukauden tai parin kuurin, jos kurkku alkaa oireilla. Muuten en huomaa tautia millään tavalla. Syönkin ihan normaalisti ja harrastan paljon myös rankkaa liikuntaa kuten juoksua, joka monelle refluksista kärsivälle kirjoittajalle oli aivan mahdoton ajatus. Tämä siis lohdutuksena niille, jotka vasta ovat kuulleet sairastavansa ko. tautia.
8, kai ymmärrät, että toisilla refluksi on pahempana kuin toisilla.
Minulla oli ennen. Kävin kuitenkin alkuvuodesta ikäkausitarkastuksessa työterveydessä ja sain sieltä pysyvän Somac-lääkityksen. Sillä on mukavasti pysynyt refluksi kurissa, eikä jatkuvaa kuvotusta, äänen käheyttä, hengitysvaikeuksia (kun kurkku turpoaa sinne nousevasta vatsahaposta) tms ole enää. Vähän voi tulla jos juon paljon kahvia tai energiajuomia, mutta muuten ei.
Minulla noista ruokavaliojutuista ei ollut oikein mitään apua, tai siis oli siitä jonkin verran että välttää pahimpia aiheuttajia (kahvi, energiajuoma, alkoholi erityisesti) mutta muuten tuntui olevan ihan sama mitä syö tai millä aikavälillä, syökö usein vai harvoin.
kyllähän tämä perseestä on ja rajottaa elämää. varsinkin sosiaalista elämää kun syöminen ja juominen on niin suuri osa sitä. lääkkeillä oireet kuitenkin hieman helpottaa joten koetan ajatella positiivisesti että voisi olla pahemminkin.
Mulle sanoi gastroenterologi, että ei niitä lääkkeitä kannata pysyvästi syödä. En muista miksi, kai se oli siksi, ettei se hapoton mahakaan hyvä ole.
[quote author="Vierailija" time="12.09.2014 klo 21:11"]Niin ja kannattaa alkaa juoda rooibosteetä. Se auttaa aika hyvin siihen oksettavaan oloon.
4.
[/quote]
Mua oksettaa pelkkä ajatus rooiboksesta.
[quote author="Vierailija" time="12.09.2014 klo 22:16"]
[quote author="Vierailija" time="12.09.2014 klo 21:11"]Niin ja kannattaa alkaa juoda rooibosteetä. Se auttaa aika hyvin siihen oksettavaan oloon. 4. [/quote] Mua oksettaa pelkkä ajatus rooiboksesta.
[/quote]
Sama mulla, se makea iljettävä maku oksettaa ihan valtavasti. t. 10
[quote author="Vierailija" time="12.09.2014 klo 22:18"]
[quote author="Vierailija" time="12.09.2014 klo 22:16"]
[quote author="Vierailija" time="12.09.2014 klo 21:11"]Niin ja kannattaa alkaa juoda rooibosteetä. Se auttaa aika hyvin siihen oksettavaan oloon. 4. [/quote] Mua oksettaa pelkkä ajatus rooiboksesta.
[/quote]
Sama mulla, se makea iljettävä maku oksettaa ihan valtavasti. t. 10
[/quote]
Ei kai se ole makeaa? Tai no ei ainakaan minusta. Rooibos auttaa ruoansulatusvaivoihin, että kannattaa kyllä jos vain millään pystyy juomaan.
Sen kun tietäisi :(