Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paljon asuntolainaa yksin?

Vierailija
18.08.2021 |

Paljon teillä on asuntolainaa, yksin asunnon ostaneet? Ja millä tuloilla? Tai minkälaista summaa pidätte kohtuullisena?

Mulle pankki olisi myöntämässä pk-seudun asuntoa varten 200 000e, bruttotulot 3500e. Omaa pääomaa on laittaa 20 000-30 000e. Itsestä tuo kuulostaa aivan valtavalta summalta, ja olen itse ajatellut, että 150 000e lainaa voisi olla itselle hyvä summa. Jos vaikka löytyisi noin 170 000e tienoilla olevan kaksio sellaiselta ihan ok-alueelta. EI tarvitsisi olla mitenkään keskustassa tai Westendissä, mutta hyvät kulkuyhteydet ja ehkä joku muu kuin ihan Itä-Helsinki (Vuosaari, Itäkeskus yms). Voisin sitten käyttää mahdollisesti 10 000e remppaan, esim lattiat, seinät ja kevyt keittiön päivitys olisi mahdollinen tolla budjetilla.

Mietin vain, että kun kyseessä ei tule olemaan ns. loppuelämän asunto. Niin mitään hirveä halpaa (huonoa) ei kannata ottaa, että asunnolla on joku arvo myytäessäkin sitten..

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
18.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otin lainaa 165 000€ kun tulot oli lainanottohetkellä juurikin tuon 3500€. Koin että se oli ihan hyvä summa, laina ei stressannut liikaa, mitä nyt alkuun ahdisti kun tajusi kuinka iso laina on niskassa yksin. :D Tulin toimeen sen kanssa, mutta vaati tarkkaa elämistä että sai säästöön. 

Nykyään bruttotulot 4500€ ja olo on helpompi. Voin elää vapaammin ja silti kasvattaa säästöjä. 

200 000e laina 3500€ bruttotuloilla kuulostaa omaan korvaan isolta, mutta jos lainan ehdot (korot, lyhennyserä yms) on omiin menoihin nähden kohtuulliset niin miksei? 

Ostin siis rivitaloasunnon Vantaalta. 

Vierailija
2/3 |
18.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

0 €.  Asunnot on niin halpoja maasutukapungeissa, että neljässä-viidessä vuodessa säästä asunnon ostohinnan.  Vuokralla on niissä vaan niin halpa asua, ettei ostaminen välttämättä olisi ollut edes järkevää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
18.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hmm, ootko sä tutkinut, missä on kaksioita 170 000 eurolla, kun nykyään yksiöistäkin voi olla jo tuon verran pyyntihinta? Mielestäni voit olla tyytyväinen, jos pankki on myöntänyt sinulle tuon verran, sinulla on valinnanvaraa.

Minulla on tulot brutto 2000-2400 kuussa ja sain lainalupaukseksi muistaakseni alun perin 125 000 (pk-seutu). Sen hintaisissa ei kuitenkaan ole paljon valinnanvaraa. Pankki suostui lopulta 139 000 maksavaan asuntoon.

Mielestäni kaksio 150 000 ei kuulosta realistiselta, koska itse en ostaisi sellaista jostain 70-luvulla rakennetusta DDR-talosta.