Wayne' s Coffee kerää ASIAKASREKISTERIÄ LAINVASTAISESTI.
Älä täytä henkilötietojasi Waynesin ns. kahvipassiin! Menettely ei ole lainvoimainen. Kun yritin saada täyttä kahvipassia vastaan ilmaisen kahvin, siihen ei suostuttu, kun en luovuttanut henkilötietojani.
Kommentit (13)
ja porukat nöyrinä tottelee kun luulee että pitää kertoa tietoja
ja ne toiset yritykset saa vastapalveluksena näppärästi asiakastietoja. Tuo on todellakin vastoin lakia. Minäkin kannatan että otat yhteyttä sinne ja kysyt asiaa.
Olen aina inhonnut ko. ketjua (muista syistä) ja tämä sopii kyllä kuvaan!
minäkään en antaisi hlö-tietojani.
Aika outo käytäntö!
vai onko niille tullu uudet säännöt?? aleksin waynesissa ei ole tollasta henkkaritietopakkoa!
Ilman sopimusta asiakkaan kanssa tuollainen tietojen kerääminen on luvatonta!
Ja todennäköisesti tiedot päätyvät jollekin toiselle yritykselle, ja saatte roskapostia ym. harmia.
Jos vielä kieltäytyvät antamasta etuja ilman henkilötietojen antamista, niin valita tietosuojavaltuutetulle.
Tuo asiahan pitää viedä eteen päin,lainvastaista toimintaa ilman muuta.
Asiakkaalle pitäisi ilmoittaa mitä varten tiedot halutaan.
ja kaivoin sen tuolta käsilaukusta. Ei siinä lue mitään mihin tiedot menee, ei yhtään mitään. Minä en ainakaan mitään tietojani anna enkä varmaan enää asioi koko kahvilassa, onneksi on vaihtoehtojakin.
siis mistä tietää kummalle tuollaiset kuuluvat?
yhteystiedot kun se kortti on täynnä. Tosin kerroin, että olen aiemmin jo tiedot antanut niin uudelleen eivät sitten enää tarvinneet... ekalla kerralla annoin pelkän nimen. en osoitteita tai puhnroja. en tajunnut kysyä mihin keräsivät..
Monta korttia olen sinne palauttanut, enkä kyllä olisi suostunutkaan antamaan.
Saitko kuulla perustelut rekisterin tarkoituksesta?
Sen ilmoittaminen on nimittäin Waynesin velvollisuus tuollaisessa yhteydessä.
Olen oikeustiet. opiskelija ja kiinnostaa siksi.