Minkä ikäisenä lapsenne lopetti päiväunien nukkumisen?
Meillä esikoinen nukkui lähemmäs 4-vuotiaaksi ja keskimmäinen lopetti jo ennen kuin täytti 3. Nyt kuopus on useamman päivän jättänyt nukkumatta, mutta sitten on kyllä tosi väsynyt koko loppupäivän. Hän on heinäkuussa 2v täyttänyt, ei kai ihan noin pienenä vielä päikkäreitä jätetä pois? Kyselee toiveikas äiti.
Kommentit (7)
Meillä 2-vuotiaana ja selkeytti heti päivärytmin; tuli pitkät yöunet eikä nuhakahtaminen venynyt yhteentoista. Silloin kyllä - 10 vuotta sitten - ahdisti, kun täällä kyselin vastaavaa ja sain vastaukseksi mm. "pitää nukkua tai aivot ei kehity normaalisti". Hyvin näyttävät kuitenkin kehittyneen :)
Nukkui päiväunia satunnaisesti vielä eskarissakin.
Esikoinen lopetti 2-vuotiaana ja on muutenkin ollut todella vähäuninen koko ikänsä. Kuopus nukkuu päikkäreitä, nyt 4-vuotias.
Meillä nukkuu parhaillaan 3- 4- ja 5- vuotiaat.
Ollaan siirretty päiväunia alkavaksi kun tullaan esikoululta eli n. klo 14 nukahtavat, mutta päiväunet menee vanhimmallakin miltei päivittäin.
Nukutan lapset, eli luen kännykkää samassa huoneessa n. 15 min. ja lapset nukahtaa kun vahdin siinä ettei häiritse toisiaan ja pysyvät maaten.
Yöunet 11 h keskimäärin.
Tyttö ei tarvinnut enää päiväunia kun oli 4,5v.
Poika lopetti päivät unet kun täytti 2v. ja jaksoi tyytyväisenä ja iloisena puuhata koko päivän ja vain äidillä oli väsy. Yöunet 22-08 eli vähäuninen tapaus.
[quote author="Vierailija" time="02.09.2014 klo 14:36"]
Nukkui päiväunia satunnaisesti vielä eskarissakin.
[/quote]
Meillä sama.
Itse olen lopettanut päiväunet 2-vuotiaana, enkä nukkunut edes päiväkodissa.
Esikoinen lopetti alle 3-vuotiaana, toinen kun oli 12v