Onko kaikki voimistelijatytöt langanlaihoja? Lapsiryhmä!
Tyttäreni haluaa aloittaa voimistelun, ikää 5 v. Vartaloltaan normaali, jämäkkä. Ei siis missään nimessä lihava, eikä edes pyöreä, mutta reittä löytyy runsaammin, kuin ihan langalaihoilta ikätovereiltaan. Nyt mietin uskallanko ilmoittaa hänet jumppaan, vai tuleeko kiusatuksi kokonsa puolesta. Kropaltaan raskaampaa tekoa kuin keijukaiset, niin on äitinsäkin.
murskaanko työn unelman jumpasta ja laitan jalkapallojoukkueeseen...? Mitä tekisit?
Kommentit (8)
Mun kolmesta tyttärestä kaksi harrastaa telinevoimistelua eivätkä todellakaan ole mitään keijukaisia. Eivät lihaviakaan, mutta sellaisia vantteria ja reiteviä kyllä. Molemmat tytöt ovat notkeita ja ketteriä ja nauttivat suuresti voimistelusta. Ryhmässä on kaikenkokoisia lapsia, jotkut aika pyöreitäkin ja hyvin ne kaikki sinne sekaan sopivat. Eli tottakai ap vie lapsen jumppaan, jos se kerran on se juttu jota toinen haluaa harrastaa. Ihan sama mitä liikkuntaa, pääasia että se on mieluisaa.
tottakai laitat jumppaan, jos lapsi sinne haluaa. koolla ei ole väliä.
Mukaan vaan. Oma kummityttöni on kymmenen ja vartaloltaan sellainen tasapaksu ja jo kaksi vuotta harrastanut voimistelua ja on yksi ryhmänsä notkeimmista.
[quote author="Vierailija" time="28.08.2014 klo 21:46"]Valitettavasti on :/
[/quote]
ei ole. yksi ystävistäni kilpailee sm-tasolla voimistelussa eikä ole langanlaiha, muttei missään tapauksessa pyöreäkään.
Mun tyttö aloitti tanssin. Siellä kaikki muut on kuin keskitysleiriltä karanneita, mutta meidän tyttö on sellainen reitevä ja muita päätä pitempi. Ei ole lihava, vaan ihan sopusuhtainen, mutta todellakin jämäkkää tekoa.
Laitat hänet jumppaan tietysti, jos se on lapsen toive. Hän on viisi, ei harrastus ole tuon ikäisenä mikään maailman tärkein asia. Ja voimistelu sopii ihan hyvin kaikille, joilla on motivaatiota sitten kun edes päästään oikeasti voimistelemaan kaikkien satujumppien jälkeen.
Oikeastiko joku kuvittelee viisivuotiaan lapsensa liian isoksi harrastamaan jotain?? Ei ihme että nuorilla naisilla on niin valtavat ulkonäköpaineet.
mistä ihmeestä nämä oletukset syntyvät?? en tajua. Ei vartalon malli estää mitään liikuntaa vaan kaikki on pään sisällä ja motivaatiossa. 5-vuotiaiden jumppa ei ole nhuippu-urheilua missä pitää olla valmiiksi kilpaurheilu tasoa.
notkeus on asia erikseen eikä todellakaan riipu laihuudesta. Ja jumppa on eri asia kuin esim baletti. ja tuon ikäinen voi vielä kehittää venymis"taitoa" on vain parempi jos on hieman jämäkkä kuin yliliikkuva