Joku hullu vei luottotietoni
Epäilen, että joku hullu ihminen on varastanut identiteettini ja täten tilannut tuotteita pahimmassa tapauksessa ulkomailta tai asioinut ulkomailla henkilökortillani. Lompakkoni vietiin siin 14.7., jonka jälkeen kuoletin korttini ja tein rikosilmoituksen. Saman iltapäivänä tein luottokiellon ja siitä löytyy todistus. Kelakortin ja henkilökortin ilmoitin kadonneeksi sunnuntaina jokaiseen virastoon sähköpostitse ja se näkyi asioidessani niissä maanantaina.
Tänään yritin ostaa operaattorilta puhelimen, mutta koska myyjä totesi, että kieltotodistuksen näyttä on ok, mutta rekisterissä on luottotietohäirintä. Homma tuli täysin järkytyksenä, sillä kaikki maksut ja vuokrat on hoidettu ajallaan. Eräästä laskusta tuli 5 euron lisämuistutus , mutta se hoidettiin samantien pois alta. Koskaan en ole saanut karhukirjettä ei heinä-elokuun aikana eikä ennen sitä. Mistä voi johtua, että ilman mulle mitään ilmoitusta on tullut merkintä rekisteriin?
Muilla kokemuksia?
Kommentit (11)
usein operaattorimyyjät sekoittaa todella paahto termit.. Tulee kielteistä luottopäätöstä ja. Asiakkaalle sanotaan että "joo tää johtuu siitä et sulla on maksuhäiriömerkintä"... Todellisuudessa kyse voi olla perinnässä olevasta laskusta, omaehtoisesta luottokiellosta jne.
Ja sitten asiakkaat (ymmärrettävästi) menevät paniikkiin . :D sulla saattoi tulla kielteinen luottopäätös jos oot puhelinlaskun samalle firmalle maksanut myöhässä. Luotonantokriteerit on todella tarkkoja näissä rahoitusjutuissa.
Ethän sä voi saada luottotietomerkintää ilman käräjäoikeuden tuomiota, joten onko haastemies ollut sinuun yhteydessä jo?
[quote author="Vierailija" time="27.08.2014 klo 18:22"]
Teit itse luottokiellon, siitä se johtuu.
Voi pyhä yksinkertaisuus.
[/quote]
Tuleeko omasta luottokielto merkinnästä myös merkintä maksuhäiriörekisteriin, sillä se näkyi tänään sen myyjän ruudulla oman luottokiellon lisäksi? Tässä oman luottokiellon todistuksessa luki: "Rekisteröidyn itsensä ilmoittama oma luottokielto OLK. Kyseessä ei ole maksuhäiriömerkintä."
Se on se luottokielto. Ota se lappu mukaas kun asioit.
[quote author="Vierailija" time="27.08.2014 klo 18:28"]
usein operaattorimyyjät sekoittaa todella paahto termit.. Tulee kielteistä luottopäätöstä ja. Asiakkaalle sanotaan että "joo tää johtuu siitä et sulla on maksuhäiriömerkintä"... Todellisuudessa kyse voi olla perinnässä olevasta laskusta, omaehtoisesta luottokiellosta jne. Ja sitten asiakkaat (ymmärrettävästi) menevät paniikkiin . :D sulla saattoi tulla kielteinen luottopäätös jos oot puhelinlaskun samalle firmalle maksanut myöhässä. Luotonantokriteerit on todella tarkkoja näissä rahoitusjutuissa.
[/quote]
Hyvin mahdollista! Mulla on joskus ollut saunalahdelta justidia-laskuja, kun ei nuo maksut ole hoidettu ajoissa(silloinkin se, kun verkkopankkiin ei ole vain tullut kyseistä aikaisempaa laskua), mutta ne on hoidettu pois aikoja sitten. Nyt siellä ruudulla luki vaan, että maksettava 300 € vakuutta. Sitten luki, että maksuhäiriömerkintä ja toisella rivillä eli maksuhäiriömerkintä-tekstin alla oma luottokielto. Avoimia laskuja saunalahdelle on 8.9. eräpäiväinen lasku ja se on muutenkin menossa tililtä 2.9.
Mutta! Joku mainitsi tuossa, että käräjiltä pitäisi tulla postia ennen kuin mitään merkintöjä tulisi. Eipä ole tullut eikä edelleenkään karhukirjeitä. Lupasin sille myyjälle, että soitan huomenna luottotieto-toimistoon ja kysyn, että mikä se semmonen merkintä on. Iski ihan hirveä paniikki.
Sen lapun esittäminen oli ok myyjälle, ja se kumosi sen oma luottokielto-merkinnän, mutta edelleen sen rinnalla luki toinen lause, jossa luki maksuhäiriömerkintä
Johtuu siitä että olet tehnyt ilmoituksen varastetusta lompakosta. Tuolla tavalla varmistetaan että kukaan muu ei voi tilata nimissäsi tavaraa. Eihän liike voi tietää onko kyseessä todella sinä vai se ns varas. Harvalla niin hyvä kuva henkkareissa että olis sata varma
[quote author="Vierailija" time="27.08.2014 klo 18:05"]
Johtuu siitä että olet tehnyt ilmoituksen varastetusta lompakosta. Tuolla tavalla varmistetaan että kukaan muu ei voi tilata nimissäsi tavaraa. Eihän liike voi tietää onko kyseessä todella sinä vai se ns varas. Harvalla niin hyvä kuva henkkareissa että olis sata varma
[/quote]
Mistä merkintä tuli sit, kun maksut ja laksut hoidettu ajallaan?
Jos joku olis sinun nimissä tehnyt jotain velkaa, niin se ei mitenkään olisi vielä aiheuttanut luottohäiriömerkintää. Luottokorteissa menee 60 vrk, kunnes merkintä tulee, normaaleissa laskuissa paljon pidempään.
Ei olisi ehtinyt tuossa ajassa tulla merkintää luottotietoihin, vaikka joku olisi nimissäsi ostellut tavaraa.
Teit itse luottokiellon, siitä se johtuu.
Voi pyhä yksinkertaisuus.