Valmistun ammattikoulusta syksyllä..
Olen siis 23v nainen. Hävettää, että sain nyt vasta toisen asteen käytyä. Haaveena korkeakoulututkinto ja taloudellisesti turvattu elämä. Valitettavasti lapsuuden traumat (hyväksikäyttö, isän kuolema) ja väkivaltainen parisuhde ajoivat minut kriisiin.
Terapian avulla pääsin eteenpäin. Nyt olisi tosiaan valmistuminen erinomaisin arvosanoin edessä. Tämä on minulle ihan mieletön onnistuminen mutta minulla ei ole ketään jolle kertoisin tästä, enkä kehtaa järjestää valmistujaisiakaan enää tässä iässä näin laihoilla saavutuksilla.
Kommentit (3)
Omg, oletpas vanha! Itse sain lukion paperit vasta vuotta vanhempana, enkä päässyt korkeakouluunkaan heti samana vuonna. Taitaa olla yleistä, että korkeakoulu aloitetaan vasta noin 25-vuotiaana. Itse tiedän jopa 35+ aloittaneita.
Et varmasti ole ainoa ja tuo on hieno saavutus, ihan sama missä iässä tapahtuu!! Itse tyhmänä jätin koulun kesken 19-vuotiaana koska ala ei kiinnostanut ja sain töitä. Sitten lähdin opiskelemaan uutta alaa kun vähän kasvoin ja samassa iässä valmistuin :)