en halua enää lapsia
Mihin mun pitää ottaa yhteyttää ehkäisyneuvolaa vai lääkäriin jos haluan steriilisaation tai jonkun sellasen ja kuinka helposti tekevät sen? Tarvitseeko olla perusteluja/ikärajaa?
Terv. Nuori nainen
Kommentit (7)
Minkä ikäinen olet, ja onko sulla siis lapsia jo?
Lain mukaan sterilisaatioon voidaan ryhtyä henkilön omasta pyynnöstä, kun
henkilö on synnyttänyt kolme lasta tai hänellä on yksin tai aviopuolisonsa kanssa yhteensä kolme alaikäistä lasta
hän on täyttänyt 30 vuotta
raskaus vaarantaisi hänen henkensä tai terveytensä
hänen mahdollisuutensa ehkäistä raskaus muulla tavoin ovat epätavallisen huonot
on syytä otaksua, että hänen jälkeläisillään olisi tai heille kehittyisi vaikea sairaus tai ruumiinvika
hänen sairautensa tai muu siihen verrattava syy vakavasti rajoittaa hänen kykyään hoitaa lapsia.
Kahdessa ensimmäisessä perusteessa riittää suorittavan lääkärin päätös, kohdissa 3 ja 4 edellytetään kahden lääkärin päätöstä ja kohdissa 5 ja 6 tarvitaan Valviran lupa.
[quote author="Vierailija" time="22.08.2014 klo 22:22"]Minkä ikäinen olet, ja onko sulla siis lapsia jo?
[/quote]
on mulla 4v poika ja itse olen 22. Ainut mikä mua on toistaseks estänyt , on mun mies. Joka haluaisia lisää lapsia
Haluun et tää painostus lapsista loppuu. Varmaa siihen loppuu myös meidän suhteemme. Tuntuu et monet haluaa paljon lapsia mut mä en halua. Tykkään vauvoista mut en pysty kuvittelemaa itteäni vielä toisen lapsen äidiks. Oon niin onnelline et tuo laps on iso ja sen kaa on todella mukava olla ja viettää aikaa on todella rakas, mut ei musta ole uudestaa siihen vaipparumbaa tai muuhunkaan. Mua vaa painostetaa .. ap
Ahdistun ku edes näen vauvoja. Tulee mielee painostus ja kaikki.
[quote author="Vierailija" time="22.08.2014 klo 22:34"]
[quote author="Vierailija" time="22.08.2014 klo 22:22"]Minkä ikäinen olet, ja onko sulla siis lapsia jo?
[/quote]
on mulla 4v poika ja itse olen 22. Ainut mikä mua on toistaseks estänyt , on mun mies. Joka haluaisia lisää lapsia
[/quote]
Mä vähän luulen että et noin vaan tule tuossa vaiheessa sitä sterilisaatiota saamaan. Mulla itsellä on tilanne se etten pysty terveydellisistä syistä olemaan ilman hormonaalista ehkäisyä joka on poistanut mulla kuukautiset kokonaan. Todennäköistä on myös se että en lapsia tulisi samaankaan, ikääkin on ensi vuonna 30. Yksi lääkäri on mulle puhunut kohdunpoistosta mikä mulle olisi lottovoitto, mutta siihen ei ole suostuttu tilanteesta huolimatta.
Soita terveyskeskuksen ajanvaraukseen ja kysäise ♡