Sydänoireita vai lihaskipuja?
Mä olen ehkä tarkkaillut liikaakin sydäntäni, kun olen alkanut hengästymään liikkuessa ja happi tuntuu loppuvan. Tänään mietin, kun kaaduin sänkyyn ja aloin tekemään yksikseni sitä, tiedätte kyllä mitä ja mun rintaa alkoi kivistämään. Siis koko rintaa ja kipu säteili keskeltä. Joku päivä sitten sama juttu samassa tilanteessa ja se alkaa silloin, kun sydänkin alkaa hakkaamaan. Olen kiinnittänyt huomiota siihen, että hengitän, kun mulla on ollut tapana lakata hengittämästä. Oikean puolen lapaluuta on särkenyt, joten voinko laittaa tuon selän jumituksen piikkiin?
Kommentit (4)
Kokeile tuon alkaessa paperipussiin hengittämistä, jos se auttaa niin kaikki johtuu vain liikahengityksestä.
Kiitos. Joskus jossain eri tapauksessa joku hoitaja huomasi, että mun sydämessä oli jotain, muta se ei ollut kuulemma vakavaa. Itse olin siinä tilassa etten tajunnut kysyä enempää, tuo jäi vain mieleen ja tuli taas esiin, kun tuota kivistystä alkoi tulemaan.
Varaan ajan lääkäriltä. Tuskin siitä nyt mitään haittaakaan on.
ap
Käy lääkärissä. Sydänkipu rasituksessa (mitä masturbointi on) kannattaa aina tarkistuttaa.
Lapaluun kohdalla kipu toki voi johtua selkäjumituksestakin, esim. nikamalukosta selkärangassa, mutta tuo rasitukseen liittyvä kipu keskellä rintaa huolestuttaa.
Et kerro taustatietoja yhtään - oletko ylipainoinen, tupakoitko, minkä ikäinen olet - mutta näin yleisellä tasolla vastaan.
Luulen, että hyperventiloit lievästi, se aiheuttaa rintakipua. Tai jos koko ajan kiinnität siihen hengittämiseen huomiota ja mekaanisesti hengität, niin kuulostaa siltä, että voisit hyperventiloida. Huonot hengitystottumukset muutenkin voi tuota aiheuttaa. Pääsääntöisesti, jos rintakipu ei ala rasituksessa ja aiempaa sydänsairautta ei ole, eikä myöskään riskitekijöitä (tupakka, alkoholi), niin rintakipu johtuu muusta kuin sydämestä. Suosittelen kuitenkin käymään siellä lääkärillä kysymässä, muuten alat miettiä asiaa liikaa ja varmasti vain pahenee oireet.