Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tuntuuko teistä koskaan siltä että tarvitsisitten ihan omaa aikaa? Ihan yksin?

Vierailija
16.08.2014 |

Mies on siirtynyt tekemään kokonaan etätöitä ja on siten aina kotona. Ja mä en kestä. Mä toivoisin että edes joskus saisin olla yksin. Olen vuorotyössä itse, ajat 8-16 tai 12-20 ja edes joskus jos saisi sen aamupäivän olla ihan yksin kun lapset on koulussa. Tuleeko muille tällaista tunnetta? Tarviiko teidän saada olla edes joskus ihan yksin? Koko ajan se on tossa vieressä - keitä kahvia - mitä on lounaaksi - koska sä siivoat sun pöydän - muistitko sitä ja tätä ja tota... ja mä vaan haluaisin joskus maata rauhassa sohvalla ja lukea romaania!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
16.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ööh, tietysti. Olen introvertti ja tarvitsen yksinoloaikaa joka päivä, mieluummin useamman tunnin5221. Muuten en voi hyvin enkä jaksa muita ihmisiä. Vastaavasti ekstrovertit tarvitsevat ihmiskontakteja, tai he muuttuvat mökkihöperöiksi.

Vierailija
2/5 |
16.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin tarvitsen paljon yksinoloaikaa. Koska työssäni olen koko ajan ihmisten kanssa ja hälinässä (päiväkodissa), kotona olen paljon itsekseni. Ja siksi minulla on vain yksi lapsi. Mieskin onneksi vuorotyössä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
16.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.08.2014 klo 15:49"]Mies on siirtynyt tekemään kokonaan etätöitä ja on siten aina kotona. Ja mä en kestä. Mä toivoisin että edes joskus saisin olla yksin. Olen vuorotyössä itse, ajat 8-16 tai 12-20 ja edes joskus jos saisi sen aamupäivän olla ihan yksin kun lapset on koulussa. Tuleeko muille tällaista tunnetta? Tarviiko teidän saada olla edes joskus ihan yksin? Koko ajan se on tossa vieressä - keitä kahvia - mitä on lounaaksi - koska sä siivoat sun pöydän - muistitko sitä ja tätä ja tota... ja mä vaan haluaisin joskus maata rauhassa sohvalla ja naida romania!

[/quote]

No, huh huh!

Vierailija
4/5 |
16.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä. Milloin sellainen ihme vaan tapahtuisi?

Vierailija
5/5 |
16.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen lähes koko ajan yksin, silloin kun lapset on koulussa, mä olen töissä tai lapset on isällään.

Mutta niinhän se on, että ihminen kaipaa aina sitä mitä sillä ei ole.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme kuusi