Jos ei ole kovin köyhä (kasvissosekeitosta)
niin mitäs laitan porkkanoiden ja perunoiden lisäksi? Ehdottakaa jotain maukasta yhdistelmää, johon ei sisälly inkivääri.
Kommentit (12)
Jos ei ole köyhä??
Laita bataattia ja kermaa ja jätä peruna pois
Sekaan kermaa ja valmiin keiton päälle murennat fetaa ja paahdat pinjansiemeniä.
Mun suussa porkkana-linssi-mascarpone -keitto on ihan älyttömän hyvää :)
Itse teen usein näin.
Bataattia,porkkanaa, kukkakaalia, koskenlaskijaa, valkosipulia. Mausteita
Välillä kermaa.
Päälle itsetehtyjä krutonkeja ja murennettua fetaa.
Punajuuresta + perunasta tulee herkullinen ja kaunis sosekeitto. Lisäksi hiukan sipulia ja valkosipulia. Lautasella vielä lusikallinen smetanaa, niin onpa namia.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2014 klo 15:30"]niin mitäs laitan porkkanoiden ja perunoiden lisäksi? Ehdottakaa jotain maukasta yhdistelmää, johon ei sisälly inkivääri.
[/quote]
Lisäksi tavallista sipulia ja lopuksi runsaasti tuorejuustoa ja tuoretta persiljaa.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2014 klo 15:30"]
niin mitäs laitan porkkanoiden ja perunoiden lisäksi? Ehdottakaa jotain maukasta yhdistelmää, johon ei sisälly inkivääri.
[/quote]
valkoviiniä, voita, parmesania. Taivaallista.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2014 klo 15:39"]Punajuuresta + perunasta tulee herkullinen ja kaunis sosekeitto. Lisäksi hiukan sipulia ja valkosipulia. Lautasella vielä lusikallinen smetanaa, niin onpa namia.
[/quote]
Tai smetanan tilalla vuohenjuustoa. Ihanaa!
Porkkanaa, bataattia, paprikaa, punasipulia, appelssiinimehua ja koskenlaskijaa. Mausteina valkosipulia, oreaganoa yms.
Kukkakaali ja koskenlaskija.