Yrittäjät puhuvat työntekijöistä ym niin että ympärillä kuunnellaan..
Aina puhutaan siitä, miten työntekijöiden pitää huomioida tietoturva: ei saa pitää läppäriä tai papereita niin, että joku näkee tietoja. Ei saa puhua tietyistä asioista julkisella paikalla. Jne. Jne.
Mutta kuinka monta kertaa olen itse kuullut ja muut tuttavat kuulleet kuinka työnantaja eli yrittäjä puhuu kovaäänisesti julkisella paikalla työntekijöistään tai -hakijoista nimeä myöten kailottaen? Mikä tällaisia ihmisiä vaivaa, vai ovatko he vain tyhmiä ja ajattelemattomia? Itse esim. sain kuunnella erästä rouvaa koko bussimatkan Helsinki-Vantaalta keskustaan; siinä käytiin läpi nimeltä eräs huono työntekijä, mitä hän sanoi, miten oli ja teki ja miten HUONO ja kamala hän onkaan. Useampi ihminen mainittiin etu- ja sukunimeltä, ja volyymi oli kova. Nainen vaikutti niin epämiellyttävältä, että ajattelin miten hänellä edes voi olla yritystä saati asiakkaita. Sääliksi kävi niitä työntekijöitä.
Useamman kerran olen kuullut kuinka työnhakijoita ruoditaan, ja jälleen nimien kera. Julkisella paikalla. Joskus tulee ihan tunne, että henkilö nauttii kun saa kailottaa kovalla äänellä miten hän tekee valinnan?
Tai tässä toisessa ketjussa lukemani hankalasti työllistyvien "orjatyöläisten" valkkaaminen 9 eurolla per tunti firmaan..
Periaatteessa yrittäjyys on hieno asia, mutta nämä muutamat mädät omenat pilaavat monen maineen.
?