Epäilen Air BNB:tä rapussa
Luulen, että yhdessä rapun asunnoista harrastetaan air bnb toimintaa. Mitä kautta kannattaisi lähteä purkamaan tätä vyyhteä? Isännöitsijälle ainakin, entä verottaja?
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Ei kai airbnb:ssä mitään laitonta ole?
Tavalliset asuintalot eivät ole tarkoitettu hotellikäyttöön. Toisekseen, ne tulot pitää ilmoittaa verottajalle.
Katso ensin taloyhtiösi yhtiöjärjestys. Jos siellä on laitettu asunnot asuinkäyttöön, niin silloin voit ensin ilmoittaa isännöitsijälle. Myös hallituksen jäsenille kannattaa ilmoittaa, että majoitus aiheuttaa häiriöitä. Kysy ensin voiko isännöitsijä auttaa. Jos hän ei halua auttaa, soita Kuluttajaliiton Asumisneuvontaan ti-pe, klo 11-13 puh 09-45422130. Sieltä osaavat varmaan neuvoa eteenpäin.
Miksi häiritsee sinua? Hiton sääntö-Suomi...
Jos ei mitään B-rapun toimintaa ole, niin saahan sitä asuntoaan vuokrata.
Vierailija kirjoitti:
Miksi häiritsee sinua? Hiton sääntö-Suomi...
No, maailmalla ne ovat iso ongelma. Kas kun niiden asukit ovat lomalla, ja tahtovat juoda kaljaa partsilla pikkutunneille asti ja kuunnella musiikkia. Paikallisilla on seuraavana aamuna työpäivä, ja tarttisi saada nukuttua.
Lisäksi jatkuvasti rapussa ramppaavat, vaihtuvat ihmiset aiheuttavat turvattomuutta.
Vierailija kirjoitti:
Jos ei mitään B-rapun toimintaa ole, niin saahan sitä asuntoaan vuokrata.
Laitanpa vinkin verottajalle, heitä asia varmasti kiinostaa.
Ei kai airbnb:ssä mitään laitonta ole?