Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Matkarattaat 18 kiloiselle?

26.08.2006 |

Onkohan kellään tietoa, että onko olemassa matkarattaita, joissa olisi isompi kuin 15 kg tuo painorajoitus? Tarkoitus olisi ostaa tulevaa pikkusisarusta ajatellenkin matkarattaat, mutta olisi mukavaa, että 3 vuotias voisi tarvittaessa vielä matkustaa samoissa rattaissa, nukkua reissussa tms...



Kiitos, jos joku osaisi auttaa!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
26.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä muutamat missä on tuo 18kg suositus..



http://www.pikkupingviini.fi/index.php?id=2&products_action=view&produc…



Carena Sprint Lux Swivel ja Carena Sprinteissä molemmissa on tuo sama 18kg.



Tässä kuva noista Carena Sprinteistä:

http://www.vauvatalojohanna.fi/article/archive/223/



Ja tässä niistä Carena Sprint Lux Swiveleistä:

http://www.yatego.com/frueh-ling/p,42834f29309e3,422ef627d2f507_9,caren…

Vierailija
2/8 |
26.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos muilla on vielä lisää, niin mielelläni otan vinkkejä vastaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
26.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli meillä on Graco Mirage matkarattaat. Painorajoitus on niissäkin 15 kg mutta kyllä 4 vuotias poikamme vielä istuu niissä jos väsyy matkan aikana. Silloin kannetaan pikkuneitimme. Poikamme painaa nyt 21 kg.



Eikö se painorajoitus ole lähinnä suositusta?

Vierailija
4/8 |
27.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli jos on painavampi lapsi kyydissä ei takuu korvaa jos sattuu rikkoutumaan. Tarkoittaa kai että ne joudutaan testaamaan 15 kg painolla kaatumista ja kestävyyttä ajatellen tms.

Vierailija
5/8 |
27.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on mainitut rattaat ja niissä painoraja on 20 kg, ainakin muistaakseni:)

Vierailija
6/8 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä sattareissa (Maclaren) painoraja tuo 15kg, mutta kyllä 20kg painava 4-vuotias on niissä tarvittaessa istunut. Eli kyllä minusta voi kuskata isompaakin -valmistaja ei tosin varmaankaan korvaa ja omalla vastuulla mennään.

Meillä runko ei ole taipunut eivätkä rattaat muutenkaan kärsineet, vaan toimivat moitteettomasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
21.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pieneen tilaan Miraget menevät esim- auton takakonttiin? Ainakin niitä mainostetaan että ovat kätevät matkalla ja kaupungissa.. kevyet ainakin. Meillä oli Quattro Tourit ja ne olivat aivan järkyttävän isot. Yhtä isot melkeinpä kuin yhdistelmät. Eli farmarin takakontista vei lähes koko tilan.

Vierailija
8/8 |
21.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.maclaren.co.uk/uk/customer/index.php#



How long can I use my buggy? Until what age and/or weight?



Maclaren buggies are designed and tested to hold up to a 15KG/55LBS child; the twins are tested to hold up to 15KG/33LBS each side. Most children determine at what age they no longer want to be in a buggy - some children want to walk when they¿re 2, others when they¿re 5. We suggest you let your child guide the usage of your buggy.



http://www.maclaren.co.uk/us/customer/index.php#



How long can I use my buggy? Until what age and/or weight?



Maclaren buggies are designed and tested to hold up to a 22KG/55LBS child; the twins are tested to hold up to 55LBS each side. Most children determine at what age they no longer want to be in a buggy - some children want to walk when they¿re 2, others when they¿re 5. We suggest you let your child guide the usage of your buggy, while keeping within the weight limit.



Siis tuote on sama, markkinat ja standardit erit. Kun Maclarenit on tehty kestämään 22-kiloisen amerikkalaislapsen paino, niin voinemme luottaa siihen, että ne kestävät eurooppalaisenkin lapsen, vaikka eurooppalaiset standardit edellyttävätkin tämäntyyppisiltä rattailta vain 15 kg kestävyyttä.



Eri asia, miten 22-kiloinen lapsi Maclareneihin mahtuisi... :-)