Kouluruoka
Kommentit (10)
Vaihtelee, eli riippuu ihan koulusta. On hyvää, mutta on huonoakin. Jopa saman kunnan, ja koulun eri toimipaikoissa voi saman listan mukaiset ruuat olla aivan erilaisia.
Raaka-aineisiin pitäisi panostaa. Ällöttää, että lapseni syö Thaimaasta tuotua kanaa ja valmiseineksiä. Jami Oliverin ruokavallankumous kotimaisten sesonkituotteiden osalta myös meille. On se kumma ,miten Suomessa pitää eläimiä kasvattaa hyvinvointi säädösten mukaan ,mutta kuitenkin paljon huonommassa oloista , millä lie syötetty ja epämääräisiä oloissa teurastaa ja pakastettuna lainarahalla tulevia laihoja sitten syötetään Suomenlapsille.
todella huonoa ja kasvavalle lapselle kelvotonta ruokaa :( liian hiilaripainotteista, aina perunaa, pastaa tai riisiä,huonoja rasvoja, marinoituja lihoja, eines liha/kalapullia, margariinia, rasvatonta maitoa, onneksi salaattia sentäs joka ruualla. Ihan hirvittää ja harmittaa lasten puolesta kun joutuvat muutaman vuoden päästä syömään moista paskaa :( koitan opettaa että koulussa voi syödä vain niin vähän että jaksaa loppupäivän, kotona saa sitten kunnon ruokaa. Syödään kyllä niin hyvä aamupala aina kotona, että lapsilla ei todennäköisesti ole vielä nälkä ruoka-aikaan ja annos jää toivottavasti vähäiseksi. Yhdellä lapsista on vilja-allergia joka ei kuitenkaan käy testeissä, on suolisto-oireinen, jos en saa lääkärintodistusta kertomani perusteella vien lapselle omat eväät, sanoi opettajat mitä tahansa.
Jokku ruuat koulus on aivan ihania ja santsaamisen arvosia :) jokku ruuat on ihan saatanan paskoja ja ällöjä :P
[quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 23:09"]todella huonoa ja kasvavalle lapselle kelvotonta ruokaa :( liian hiilaripainotteista, aina perunaa, pastaa tai riisiä,huonoja rasvoja, marinoituja lihoja, eines liha/kalapullia, margariinia, rasvatonta maitoa, onneksi salaattia sentäs joka ruualla. Ihan hirvittää ja harmittaa lasten puolesta kun joutuvat muutaman vuoden päästä syömään moista paskaa :( koitan opettaa että koulussa voi syödä vain niin vähän että jaksaa loppupäivän, kotona saa sitten kunnon ruokaa. Syödään kyllä niin hyvä aamupala aina kotona, että lapsilla ei todennäköisesti ole vielä nälkä ruoka-aikaan ja annos jää toivottavasti vähäiseksi. Yhdellä lapsista on vilja-allergia joka ei kuitenkaan käy testeissä, on suolisto-oireinen, jos en saa lääkärintodistusta kertomani perusteella vien lapselle omat eväät, sanoi opettajat mitä tahansa.
[/quote]
Veikkaan, että sun lapset on pyttipannupäivänä etunenässä lappamassa lautaset kukkuralleen.
11, tuskimpa, lapsi on allerginen myös perunalle joten jää pyttipannut syömättä
OIKEASTI? Ilmainen lounas ja pelkkiä valituksia. Voihan ne eväät laittaa koululaiselle Suomessakin, jos ei lautasmallin mukainen ruoka kelpaa. Erikoisruokavalioita tarjotaan jokaisessa koulussa. Lääkärintodistus, vanhempien ilmoitus tai terkkarin lausunto riittää. Vaikea-allergiset tuovat omat ruoat kouluun, mutta saavat rahallisen korvauksen siitä. Pitäisikö nyt puuttua liian höllään kouluruokailuun, että IHAN KAIKKI saavat ilmaisen täysipainoisen aterian, jopa uskonnollisin perustein ja ulkomaalaisetkin? Jos on pelkkää paskaa tarjolla, niin varmaan kierrätettävää löytynee myös koulujen vessoista. Kermapissikset, antakaa toisten syödä hyvällä halulla teidän hiilarit, rasvat ja lakto-ovovegaanit ruoat nenänne edessä tuomitsematta. Lipitelkää keinotekoisesti makeututtettuja kivennäisvesiänne minä-en-syö-koskaan-mitään-ajatelumaailmassanne. Sitten salassa mätätte jääkaapin tyhjäksi tai kolme mäkkärin ateriaa oksentaen ne heti pihalle. Ja vanhemmat ovat onnellisia, kun meidän Ida-Eda ei koskaan syö ja on niiiiiiiiiiin laiha ja kaunis ja kouluruoka on paskaa ja turhaa. Lapset ovat kauniita kunhan ne on laihoja. Kouluruokailu turmelee lapset!!!
13, jos sanon että meillä syödään terveellisesti,luuletko että siihen kuuluu keinomakeutetut juomat? Ei tosiaan, meillä juodaan vettä tai luomu täysimaitoa, mielummin maksaisin ruuasta jos sillä saisi laadukkaampaa ruokaa ja vähemmän einestä t.11
En mitään mieltä. Olen syönyt kouluruokaa viimeksi keväällä 1986.
Kalapuikot, pinaattiletut ja kaalikeitto oli ihan parasta, kasvisvaihtoehto oli aina jotain epämääräistä gulassia. Voi niitä aikoja kun sai istua valmiiseen ruokapöytään, kaikki maistuu aina paremmalta kun ei ole tarvinnut itse hiki otsassa vääntää sitä ruokaa.