Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huono äänieristys syö mielenterveyden

Vierailija
19.07.2021 |

Lapsuudenkodissani oli niin huono äänieristys, että seinät olivat oikeasti kuin paperia. Kaikki puhe kuului seinien läpi aivan kuin olisi samassa huoneessa.
Mitään puhelinkeskusteluja ei tietenkään voinut käydä, vaan niitä varten piti mennä autotalliin tai autoon (jos se oli pihassa) ja kokeisiin lukeminen tms. oli tosi vaikeaa. Oli myös mahdoton keskustella sisarusten kanssa mistään omista asioista koska vanhemmat olivat koko ajan kuulolla.
Muutin lapsuudenkodista soluun ja siellä oli sama juttu! Minun ja toisen kämppiksen huoneiden välinen seinä ei pitänyt ääntä yhtään. Hän oli onneksi venäläinen joten en ymmärtänyt hänen puheluistaan mitään (ja niitä käytiin iltamyöhään asti) mutta ärsytti silti.
Olen oppinut sen että äänieristys on asunnon tärkein ominaisuus ja jokaisessa vuokra-asuntoilmoituksessa pitäisi mielestäni olla tieto siitä millainen äänieristys on.
Ihanaa kun sai avautua.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
19.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vau! Juuri tästä keskustelimme aasialaisen vaimoni kanssa aamunussintamme jälkeen syleillessämme sängyllä.

Vierailija
2/3 |
19.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on totta, meteli haittaa keskittymistä. Minä asuin myös kerran 20-luvun kerrostalossa ja siellä oli aivan paperiseinät

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
19.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vau! Juuri tästä keskustelimme aasialaisen vaimoni kanssa aamunussintamme jälkeen syleillessämme sängyllä.

Mielenterveytesi selvästi horjuu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän viisi