Kohteliaat britit
Joskus nuorena muistan että kerrottiin brittien olevan kohteliaita ja jonottavan joka paikkaan sävyisästi, säästä keskustellen. Niillä oli hienot yliopistotkin ja Lontoo oli maailman napa.
Sitten matkaillessa vähitellen käsitys muuttui.
Kommentit (16)
Et ole vain kohdannut sitä sivistynyttä yhteiskuntaluokkaa. Ei ne brittiduunarit sen kohteliaampia ole kuin täkäläisetkään.
Lontoo on niin suuri kaupunki että siellä näkyy ihan kaikenlaisia ihmisiä. Kiittäkää Thatcheriä siitä että kurjistutti kansaa eikä koulutukseen satsattu.
Joo ja aina kerrottiin että Rolls Royce oli maailman paras auto.
Meillä Fiat vaihtui Morris Marinaan, autoon joka sai Fiatin näyttämään luotettavalta kuin peruskallio. Sen ajan brittoautot olivat hirveitä. Ne oli niin huonoja että britir ymmärsivät lopulta ruveta käyttämään japsien tekniikkaa.
Vierailija kirjoitti:
Joo siellä vielä näkyy vanhan luokkayhteiskunnan jäänteet. Osa on korrekteja ja osa sitten täysääliöitä ja jälkimmäisistä ei paljon kouluissa ole kerrottu.
Jäänteet? Britannia on hyvin vahvasti elossa oleva luokkayhteiskunta.
Lontoon keskusta aukenee turistille sellaisena kuin lapsuuden satukirjoissa, ystävällisenä ja perinteisenä. Mutta sen ympärillä on loputtomiin kurjia lähiöitä jossa asuvat kaikki ne alipalkatut ja keskenään taistelevat köyhät jotka tekevät kaiken työn, minimaalisella palkalla. Kuten Pariisissa ja Tukholmassakin.
Saariapinat nyt eivät koskaan ole olleet kohteliaita kun saavat sen yhden "pintin" siihen nenänsä eteen. Vähän kuin suomalaiset miehet. Tippa alkoholia niin johan alkaa nyrkit heilua.
Nuo jalkapallon "harrastajat" buuasivat Italian kansallislaululle ja katsomossa oli täysi kaaos. Brittipelaajat repivöt nolosti hopeamitalleja kaulastaan ja osoittivat vähäisen arvostuksensa lajia ja vastapelaajia kohtaan.
Viime yönä fanit ovat itkeneet tuoppiinsa ja hakanneet vaimonsa, tänään naisillla on mustat silmät ja miehillä punaiset.
Hävetkää moukat.
Olen aina tykännyt käydä Englannissa. En viitsi enää. Eivät kuulemma enää edes tykkää ulkomaalaisista.
Nyt odotan että Skotlanti itsenäistyy ja käyn siellä. Upea maa.
Vain 3% brittiläisistä osaa sitä hienoa brittiaksenttia. Lähinnä huippuyliopiston käyneet ja BBC:n toimittajat. Hekin ovat opetelleet pois alkuperäisestä aksentistaan.
Vierailija kirjoitti:
Olen aina tykännyt käydä Englannissa. En viitsi enää. Eivät kuulemma enää edes tykkää ulkomaalaisista.
Nyt odotan että Skotlanti itsenäistyy ja käyn siellä. Upea maa.
Samoin. Ei mitään syytä matkustaa enää Englantiin. Ilmapiiri muuttui jo kesällä 2016 Brexitin myötä. Skotlanti on paljon kauniimpikin ja ihmiset hyvin sydämellisiä ja vieraanvaraisia.
Brittituristit on pahimpia känniääliöitä. Hetkittäin tuntuu, että jopa suomalaiset jää kakkoseksi.
Junttius Briteissä on lisääntynyt Thatcherin aloittamista kandankurjistustoimista alkaen ja nyt kun niillä on johtaja, joka osaa vedota ääliöihin, ne tekevät ääliömäisiä päätöksiä.
Vierailija kirjoitti:
Vain 3% brittiläisistä osaa sitä hienoa brittiaksenttia. Lähinnä huippuyliopiston käyneet ja BBC:n toimittajat. Hekin ovat opetelleet pois alkuperäisestä aksentistaan.
Ja näyttelijät osaavat sen aksentin. Tienaavat lisätuloja opettamalla tätä aksenttia edelleen henkilöille, jotka ovat nousseet alkuperäisestä yhteiskuntaluokastaan ylöspäin.
Ottaen huomioon kuinka lännessä maa sijaitsee, ovat he poikkeuksellisen ryssiä. Jalkapallohuliganismikin on lähinnä itä-eurooppalainen ilmiö tässä eletyssä mittapuussa.
Jos olisivat päivettyneitä ja ruskeasilmäisiä kuin espanjalaiset, mammat ihastelisivat tulisia temperamentteja ja nopeita nyrkkejä. Oi voi.
Joo siellä vielä näkyy vanhan luokkayhteiskunnan jäänteet. Osa on korrekteja ja osa sitten täysääliöitä ja jälkimmäisistä ei paljon kouluissa ole kerrottu.