Voi itku! Asuntokaupat kaduttaa...
Ostettiin miehen kanssa ensiasunto muutama kuukausi sitten, ja nyt haluan jo tästä pois! Vanha asunto (vuokrakämppä) oli kaikin puolin parempi, mutta tässä pitäisi sitten kärvistellä seuraavat pari vuotta ainakin. Sijainti on hyvä ja pohja meille sopiva, mutta kaipaan vanhan rivarikämpän ihanaa takapihaa ja lähellä ollutta kunnon kauppaa... ja sitä, että asunnon saa kunnolla viileäksi kesälläkin! En uskalla miehelle sanoa, että asunnon osto kaduttaa, hän viihtyy tässä... Onko kohtalotovereita? Miten saisin oman mielen positiivisemmaksi?
Kommentit (10)
Tyypillinen ostokrapula, mitä joskus saattaa tulla joillekin ihmisille isoja hankintoja tehdessä. Ja välttämättä se perimmäinen tunne ei liity siihen itse asuntoon vaan siihen että olet ottanut ison askeleen elämässäsi ensiasunnon ostaessasi. Joitakin kertoja on tullut alallani vastaan.
Uskon että menee ohi ja loppujen lopuksi rakastut uuteen kotiisi. Onhan siinä jotain ihastuttavaa kuitenkin ollut, kun olet sen ostanut. Toivottavasti käy sinullekin niin.
T. kiinteistönvälittäjä
Ei kannata turhaan murehtia. Ei sitä veroa tarvitse pelätä ja sitäpaitsi asuntojen hinnat on tippumaan päin, joten tuskin edes juuri voittoa saisitta. Myykää kämppä ja muuttakaa sinne missä tykkäätte asua.
Itse tein kerran saman virheen että meinasin muuttaa paremmalle asuma-alueelle kuin mihin henkisesti sovin ja muuttoautokin oli jo tilattuna ja vuokra-asunto irtisanottuna, kun peruutin koko jutun. Kaikki järjestyi.
Miksi pitäisi asua kaksi vuotta? Tuskin niin isoa myyntivoittoa saisitte, että verojen maksu harmittaisi.
Täällä toinen katuja! Asunto on parempi kuin entinen, mutta naapurit tosi ikäviä. :( Ei auta kuin keskittyä hyviin puoliin ja olla välittämättä naapureista.
Tsemppiä sulle!
mulle kävi sama. vuosi kärvisteltiin ja muutettiin samaan taloon takaisin missä aiemmin asuttiin. Myyntivoittoa saatiin 4000 e eli veroja siitä n.1500. On todellakin sen arvoista! fiksu korjaa virheliikkeen, tyhmä jää tuleen makaamaan.
Mieli saattaa vielä muuttua. Mitä jos asuisitte sen pari vuotta nyt ainakin ja ehkä remppaisitte asuntoa?
Kyllä sen uudenkin asunnon viileäksi saa, kun hankkii kunnon laitteen sitä varten. Tuo nyt on ihan naurettava syy katua asuntokauppaa.
niin makaa kuin petaa eli, kun suostuit kaupaan niin, nyt on vaan kestettävä.