Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuka/mikä nuoria naisia nykyään sortaa?

Vierailija
08.07.2021 |

Tällaisena keski-ikäisenä, 1975 syntyneenä naisena en oikein ymmärrä, kuka, ketkä, mikä tai mitkä näitä nuoria (vihaisia) naisia nykyään sortaa ja syrjii. Itse olen kasvanut mahdollisuuksien tasa-arvoon, kaikki urat ja tiet ovat olleet avoimina (no armeijaan ei nainen päässyt vielä -94-95, jolloin ikäluokkani pojat sinne pääosin menivät). Työelämässä olen saanut edetä kykyjeni mukaan asiantuntija-ammattissa esimiesasemaan ja tod näk tästäkin vielä ja palkka on sama kuin muillakin (miesvaltainen ala). Onko mulla käynyt siis ainoastaan hyvä tuuri vai onko mulle kotona annettu niin hyvät kasvun eväät, että olen voinut rakentaa näin hyvän elämän, jossa en koe kenenkään minua sortavan? Puolisonkin osasin valita näemmä oikein, hoitovapaat pidettiin puoliksi ja kotitöissä ei tarvitse yksin raataa, mies tekee vähintään osansa. En koe, että esim ulkonäköasioissa minulle olisi ulkopuolelta asetettu vaateita tai kukaan (edes setämiehet) olisivat minua esineellistäneet tms. Ei ole myöskään seksuaalisesti tai muutenkaan häiritty.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
08.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kukaan. Nämä netissä pyörivät jutut ovat syrjäytyneiden yksiöfeministien hypoteeseja elämästä, jota he eivät ole ikinä kokeneet. He siis kirjoittavat julkisesti ylös pelkonsa elämää kohtaan.

Vierailija
2/4 |
08.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keskinäinen nokittelu. Syytöset purkautuvat stereotypioina muihin ympärillä oleviin ihmisryhmiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
08.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esiteini-iköisen pojan äitinä vähän hirvittää tämän nuorten naisten uho ja näyttävä uhriutuminen, johon sitten vanhemmat naiset ja jotkut miehet menevät mukaan.

Vierailija
4/4 |
08.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Good for you.

Kaikkien elämä vaan ei mene kuten Stömsössä.

Joitain käytetään hyväksi lapsena siitä huolimatta, että sinulle ei niin käynyt. Joidenkin pomot kourii työpaikalla ja ahdistelee, vaikkei sinulle niin käynyt. Jotkut joutuvat väkivallan kohteeksi parisuhteessa, vaikket sinä joutunut.

Aika vähäistä on elämänkokemuksesi, jos et ole tätä ymmärtänyt.