Laskimotukos?
Jalassa ollut sääressä n 2vkoa jatkuva kipu. Kipu ulkosyrjällä enemmän. Ihan tarkkaa paikkaa ei osaa sanoa. Jalka säärestä hieman kuumempi kuin toinen, ei kuitenkaan mitenkään polttavan kuuma. Kuumetta ei ole. Ihan kuin vaakatasossa hieman kipu hellittäisi. Osaako joku sanoa mitä muuta vois olla kuin mahdollinen tukos? Antavatko lääkkeet kotiin vai pitääkö jäädä sairaalaan jos ei ole edennyt esim keuhkoihin? Aamulla siis menen lääkäriin.
Kommentit (4)
En osaa oikeen paikallistaa mihin säteilee.
Mulla kuului jokin ihme rusahdus pari vkoa sitten jalasta (polven seudulta?) ja sen jälkeen ollut kipee todella kummasti. Nyt vasta aloin tuota tukosta miettimään kun tuntuu jalka kuumalta.
Onko sulla suonikohjuja? Nimittäin nyt helteen takia valtiomit laajenevat ja jalkoihin voi tulla särkyä ja turvotusta... Itsellä ainakin näin..
Ei oo suonikohjujakaan.
No, kylläkai se huomenna selvii. Vaikka tuntuu typerältä mennä sinne lääkäriin, jos se ei ookkaan "mitään".
Voi olla tukos. (sellaisen kokenut) säteileekö kipu raajassa alaspäin? Liuotushoito osastolla tai pari krt päivässä tk:hon piikille. Raaja ylös, liikkumiskieltoa pari viikkoa. Ota rauhallisesti. Siitä selviää kyllä.