2- vuotias osaa aakkoset
osaa siis luetella aakkoset ja kirjoittaa ne, en ole koskaan kuullut että kukaan noin pieni olisi osannut:) oletteko te?
Kommentit (25)
Omani osasi lukea aakkoset, mutta ei kirjoittaa
Kysypä häneltä mikä tulee vaikka jiin jälkeen.
Voi kuule. Ei todellakaan tavatonta. Omanikin osasi. Tiedän myös lapsen, joka oppi lukemaan 2-vuotiaana. Useita lukevia 3-4 vuotiaita tiedän.
Meillä kanssa alle 2v osasi aakkoset (tai kertoi kirjaimen nähdessään mikä sana alkaa ko. kirjaimella), mutta nyt on tosi tavis 3.5v joka ei osaa enää edes sitä :D
Meidän lapsi oli 2,5v kun tiesi aakkoset. Isoja kirjaimia tunnistaa, nyt kyselee pienistä. Täyttää kahden viikon kuluttua 3.
Numeroitakin tunnistaa, mutta ei osaa kirjoittaa. EI kyllä olla ikinä harjoiteltukaan.
Itse opin lukemaan 3-vuotiaana.
Meijän 2v 8kk osaa lukea alle 8kirjaimisia sanoja ja yhdyssanoja missä on väliviiva. Aakkoset oppi siinä about 2v ja 2v 4kk tunnisti eri aakkoset ja siitä sit perheen jäsenten nimiä yms. Ollaan luettu pienestä asti todella paljon lapselle ja seurattu sormella tekstiä siinä vaiheessa kun lapsi alkoi kiinnostua aakkosista. Me molemmat vanhemmat myös luetaan paljon ja ollaan opittu lukemaan 3 vuotiaina
Joku pikkukekara osas myös usan osavaltiot ulkoa, jos joku muistaa.
tunnistaako kirjaimet vai osaako vain luetella ne jonona? Jos siis näytät vaikka yhtä yksittäistä kirjainta, niin osaako nimetä sen?
Meillä 1,5v tunnisti kaikki kirjaimet ja osasi nimetä jos jonkun kirjaimen jossain näki.
Kuvittelin, että lapsi on suunnilleen nero, ja oppii lukemaan 2-3v., mutta ihan tavallinen koululainen tuosta kehittyi, menetti mielenkiinnon kirjaimiin kun osasi ne kaikki, lukemaan oppi eskarivuonna. Toki on kielellisesti lahjakas ja lukee paljon. Nyt siis jo yläkoululainen.
Eli kyllä, on muitakin eikä se periaatteessa tarkoita kauheasti mitään :) Ja kirjainten luetteleminen loruna on varsin yleistä, oikea tunnistaminen hiukan harvinaisempaa.
Osaispa munkin päiväkotiryhmäläiset. Mutta ei toivoakaan, että voitaisiin alkaa leikkiä koulua. Nenää niistetään ja vaippaa vaihdetaan :)
[quote author="Vierailija" time="10.07.2014 klo 22:05"]
osaa siis luetella aakkoset ja kirjoittaa ne, en ole koskaan kuullut että kukaan noin pieni olisi osannut:) oletteko te?
[/quote]
aakkosten luetteleminen tossa iässä ei ole niin hirveän ihmeellistä, mutta kirjoittaminen on jo jonkin verran. Onko kirjaimet tunnistettavissa kunnolla? Pelkästään kynäote ton ikäiselle on jo haastava
Meidän kuopus osasi 2-vuotiaana nimetä kirjaimet ja numerot, mutta käden motoriikka ei riittänyt kirjoittamiseen. Lukemaan oppi eskarissa ja koulu meni ekalla luokalla oikein hyvin.
Mun poika oppi 2-vuotiaana lukemaan, kirjoittamaan, kirjoitti ylioppilaaksi, ajamaan autoa ja tanssimaan tangoa. Vetäkääs siitä..
Älkää puhuko paskaa. Ei kaikkea uskota. Aika harva 2 vuotias osaa lukea. Ei mene heti läpi!!
Meidän 2-vuotias ei kyllä osaa luetella numeroita, eikä kirjaimia. On teillä vaan fiksuja lapsia. :D
Meilla 2v. osasi aakkoset ja numerot niin etta jos naki kolme omenaa ymmarsi etta siina oli kolme. Nyt on 3v. ja aloittelee lukemista englanniksi. On siina vahan haastetta kun cup lausutaan kap mutta eikohan se siita vahitellen.
[quote author="Vierailija" time="10.07.2014 klo 22:23"]
Mun poika oppi 2-vuotiaana lukemaan, kirjoittamaan, kirjoitti ylioppilaaksi, ajamaan autoa ja tanssimaan tangoa. Vetäkääs siitä..
[/quote]
Tota tangon tanssimista en usko. Taidat huijata.
Ihan normaalia on. Lukemaan opitaan 2-8 vuoden iässä. Meidän suvussa 2-3 - vuotiaina lukemaan oppineet ovat ihan normaaleja aikuisia.
Jos pidät asiasta meteliä pikkuisen kuullen, lopettaa taatusti lukemisen muiden kuullen. Anna olla rauhassa.
Osaa siis luetella kirjaimet ja kirjoittaakin ne. Tietääkö ja ymmärtääkö, mikä on kirjainten tarkoitus?
Meidän poika oppi lukemaan 3-v niin, ettei kukaan oikein edes tiedä milloin osasi, sillä ei tiedetty osaako lukea vai muistaako asiat ulkoa. Mutta nykyään on tavallinen nuori, koulussa toki keskimääräistä parempi. Kielellisesti tosin tosi lahjakas, oppii kielet itsestään ja helposti. En muista osasiko aakkoset, mutta kirjaimet tunnisti ja tajusi niiden merkityksen aika pienenä.
No en. Kuka ne on sille opettanut?