Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ovatko 19-22-vuotiaat mielestäsi kakaroita verrattuna 23-25-vuotiaisiin?

Vierailija
07.07.2014 |

Tuossa iässähän henkinen kehitys on vielä ihan päätä huimaavaa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vasta 24v on aivojen osalta aikuinen

Vierailija
2/3 |
07.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu aika pitkälti ihmisestä.. Itselle huimin muutos on tapahtunut 18-25 -vuosien välillä, vielä 23 -vuotiaana olin oikeasti aika penikka.. Ja mitä muita lähipiiristä tullut huomioitua, niin aikalailla samanlaista heilläkin on ollut. Vasta joskus 27 -vuotiaana aloin edes ajatella itseäni "aikuisena". Mutta jotkuthan on jo hirveän aikuisia ja vakaita alle 20 -vuotiainakin, joten ei kai siihen mitään tiettyä kaavaa ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en osaa sanoa, missä vaiheessa muutos tapahtui. Itse näen aikuistumisessa täysi-ikäisenä olleen kaksi aaltoa. Toinen oli 20+, kun alkoi olla päämääriä ja kaikkeen pöhköön ei enää ollut tarvetta rynniä. Aloin seurata politiikkaa jne.

 

Toinen oli 30+, kun musta-valkoisuus alkoi ropista. Tämä mielestäni tuli pikkuhiljaa 30-35 -vuotiaana. Lapset, elämä, ihmissuhteet. En ajatellut asioista enää niin jyrkästi. Aloin nähdä asioissa kaksi puolta ja suvaitsevaisuus sai syvemmän merkityksen siinä, miten kanssaihmiset näkee.

 

Nyt ikää 42 ja seuraavaa aikuistumismuutosta odottaessa...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä yksi