Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka kauan synnytyksen jälkeen meni, että yhdyntä ei enää sattunut?

Vierailija
05.07.2014 |

Itselleni tuli 2. asteen repeämät synnytyksessä, ja ne tikattiin. Arpikudos on toki joustamatonta, ja siksi seksi tuntuu vaikealta. Minut tikattiin siis käytännössä liian kireäksi, kun miehen penis ei meinaa mahtua kivutta sisälle. Miehenkin mielestä olen tiukempi kuin aikaisemmin. Joudutaan aloittamaan tosi hitaasti ja silti sattuu, vaikka liukastettakin on. Synnytyksestä on lähes 6 viikkoa nyt.

Miten kauan teillä kesti että seksi alkoi onnistua kivutta? Lisätkää myös minkälaiset repeämät tuli synnytyksessä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä mitkä repeämät tuli, tai siis minkä asteen. Kyllä tikattiin, mutten tiedä niitä asteita, Harrastimme seksiä kaksi viikkoa synnytyksen jälkeen ja oli kyllä hanurista koko homma.

Kunnolla alkoi toimimaan hommat n.4 kk synnytyksestä muistaakseni.

Vierailija
2/5 |
05.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekan kerran yhdyntä vasta 6 viikkoa synnytyksestä eli jälkitarkastuksen jälkeen.

Repesin sen verran pahasti että viimeiset tikit nypittiin jälkitarkastuksessa pois.

Ja ensin oli jälkivuotoa 3 viikkoa ja sitten alkoi menkat tasan 28 päivää synnytyksestä.

Kaikesta huolimatta muuta seksiä oli mutta ei varsinaista yhdyntää ja koska paikat ehti parantua rauhassa niin "oikea" seksi ei sattunut 1. kerrallakaan synnytyksen jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

3. asteen repeämä, seksiä kokeiltiin vasta jälkitarkastuksen jälkeen eli 7 viikkoa synnytyksestä. Arpikudos ei tosiaan jousta (varsinkaan jos tikkejä vielä on, itselläni niitä löytyy edelleen vaikka lapsi on jo 4 kk). Varsinaisesti yhdyntä ei kuitenkaan sattunut missään vaiheessa.

Vierailija
4/5 |
05.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

On siihen aikaa mennyt... Esikoisen kohdalla tais mennä nelisen kuukautta (episitomian paraneminen...) ja nyt viimeiseltä yli vuosi, vaikkei tullut edes mitään repeämiä. Limakalvot vain niin kuivat ja hauraat... Ja aina se "eka kerta" on ihan hirveä, vaikkei edes sattuis.

 

-äiti x5

Vierailija
5/5 |
05.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisää kokemuksia?